19 kwietnia 2024

Trzeba zapewnić anestezjologa na porodówce

Wszystkie szpitale, które w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia udzielają świadczeń na oddziałach o profilu położnictwo i ginekologia, mają obowiązek zapewnienia stałej obecności lekarza, który ma uprawnienia m.in. do wykonywania znieczulenia zewnątrzoponowego – przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Foto: freeimages.com

Wymagana jest obecność lekarza specjalisty w dziedzinie anestezjologii lub anestezjologii i reanimacji, lub anestezjologii i intensywnej terapii, lub lekarza posiadającego I stopień specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Resort zdrowia przypomina także, że w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, znieczulenia są nielimitowane.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ z 30 czerwca 2015 roku, wycena porodu zakończonego drogami natury, w którym zastosowano znieczulenie zewnątrzoponowe, jest o około 400 złotych wyższa niż w przypadku niezastosowania takiego znieczulenia.

Decyzję dotyczącą podania znieczulenia podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty medyczne.


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.