24 kwietnia 2024

10 objawów choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera polega na utracie lub upośledzeniu tzw. wyższych czynności korowych, jak pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, mowa czy ocena sytuacji. Prowadzi do nieodwracalnej utraty komórek nerwowych w mózgu.

Foto: freeimages.com

Alois Alzheimer opisał tę chorobę w 1907 roku. Nazwał ją wtedy „wielkim zapominaniem”. Nie chodzi jednak tylko o utratę pamięci i problemy podczas wykonywania codziennych czynności, lecz także o istotne zmiany osobowości, prowadzące do „zapomnienia” tożsamości.

Choroba zaczyna się bez widocznych objawów, a medycyna nadal nie zna metod pozwalających na jej wczesne wykrywanie. Naukowcy sądzą, że może minąć nawet 10 lat zanim pojawią się symptomy pozwalające na postawienie diagnozy. Ubytek komórek nerwowych może wtedy sięgać nawet kilkudziesięciu procent.

Problem dotyczy osób głównie w wieku 65+. Ryzyko zachorowania wcześniej wynosi zaledwie 1 proc. Wyraźnie wzrasta natomiast wraz z wiekiem. W wieku między 65-69 lat zapada na alzheimera 2 proc. populacji. Wśród 90-latków choruje już 40 proc. Wciąż dokładnie nie wiadomo, co wywołuje alzheimera.

Portfel leży w lodówce, okulary w koszu na śmieci – to już widoczne objawy alzheimera, ale też dopiero pierwsza faza choroby. Z czasem pogłębiają się problemy z orientacją, mówieniem, liczeniem i czytaniem. Na początku ludzie dotknięci tą chorobą gubią klucze, w ostatniej fazie tracą kontakt z rzeczywistością.

Podejrzewasz, że bliska choroba może chorować na alzheimera? Oto lista objawów:

  1. Zaburzenia pamięci w codziennym funkcjonowaniu.
  2. Trudności z planowaniem, liczeniem czy robieniem zakupów.
  3. Zapominanie o ważnych wydarzeniach.
  4. Utrata zainteresowania własnym hobby.
  5. Unikanie kontaktów społecznych.
  6. Zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni.
  7. Zaburzenia widzenia, oceny odległości czy rozróżniania kolorów.
  8. Trudności językowe.
  9. Zaburzenia nastroju (m.in. apatia, lęki, urojenia) i zmiana osobowości.
  10. Zaniedbywanie higieny osobistej.

Więcej o neurologii piszemy tutaj.