16 kwietnia 2024

Przemysław Saleta walczy z… udarem!

Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu w czwartek 29 października w Warszawie odbyła się historyczna walka Przemysława Salety. Mistrz świata w kick-boxingu oraz mistrz Polski i Europy w zawodowym boksie podjął niecodzienne wyzwanie i stoczył walkę z wyjątkowo groźnym zawodnikiem, jakim jest udar mózgu.

saleta_vs_udar

Prawie każdy zna określenie udar mózgu i prawdopodobnie wielu z nas poznało choć jedną osobę, która przeżyła udar. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dla chorego z udarem mózgu liczy się każda minuta.

Udar może zdarzyć się w każdym wieku i w każdej sytuacji życiowej. Umiejętność rozpoznawania objawów udaru, niezwłoczne wezwanie pogotowia i przewiezienie chorego do szpitala z oddziałem udarowym mogą uratować życie i znacznie ograniczyć skutki, jakie może poczynić udar.

W Polsce do udaru mózgu dochodzi średnio co 8 minut. Co roku, choroba ta występuje u ok. 70 000 Polaków.

Zrozumienie, na czym polega udar mózgu, jakie są jego objawy i jak należy reagować w przypadku tej choroby stanowi pierwszy krok do zminimalizowania konsekwencji udaru. W przypadku udaru czas ma ogromne znaczenie: w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów możliwe jest skuteczne leczenie.

saleta_vs_udar2

Zwrócenie uwagi na znaczenie szybkiej pomocy i hospitalizacji w przypadku wystąpienia objawów udaru mózgu, to cel akcji „Rozpoznaj! Reaguj! UDARemnij” organizowanej z inicjatywy Stowarzyszenia „Udarowcy – liczy się wsparcie”.

– Znam kilka osób, które przeżyły udar. Gdyby nie szybka reakcja otoczenia i natychmiastowa pomoc medyczna, prawdopodobnie udar poczyniłby u nich ogromne zniszczenia. Tak jak podczas walki na ringu szybka reakcja odgrywa kluczową rolę i decyduje o zwycięstwie lub przegranej, tak i w przypadku udaru mózgu czas reakcji może uratować czyjeś życie – mówi Przemysław Saleta.

Rozpoznanie objawów udaru, niezwłoczne wezwanie pogotowia i przewiezienie pacjenta do szpitala z oddziałem udarowym mogą uratować życie i znacznie ograniczyć konsekwencje udaru.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem działań Stowarzyszenia i popieram każdą inicjatywę, która przyczynia się do wzrostu świadomości na temat objawów udaru mózgu i wagi natychmiastowej pomocy osobie, która go doznała. Cieszę się bardzo, że mogę uczestniczyć w tegorocznej akcji – dodaje Przemysław Saleta.

saleta_zwycieza_udar

Światowy Dzień Udaru Mózgu obchodzony co roku 29 października, został ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu w celu uświadamiania, że udar mózgu jest bardzo groźną chorobą. To trzecia, co do częstości, przyczyna śmierci i główna przyczyna trwałego kalectwa wśród osób dorosłych.

Szacuje się, że jeden na sześciu mieszkańców globu będzie mieć udar mózgu podczas swojego życia.

Tego dnia na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych środowisk medycznych spotykają się i nagłaśniają problem udaru podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów oraz konferencji.

Wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Udaru Mózgu mają na celu nie tylko edukację i uświadamianie zagrożenia tą chorobą, ale także wskazanie na możliwości profilaktyki oraz konieczność propagowania zdrowego trybu życia jak również na potrzebę organizacji szybkiej diagnostyki i pomocy medycznej.


W zeszłym roku na problem udarów mózgu zwracał uwagę mistrz olimpijski i zdobywca Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów Zbigniew Bródka (więcej na ten temat tutaj).