20 kwietnia 2024

UEMS w Warszawie

W dniach 17 i 18 października po raz pierwszy w 57-letniej historii Rada UEMS obradowała w Polsce. UEMS jest bardzo złożoną i rozbudowaną organizacją, więc przy okazji każdego posiedzenia Rady odbywają się spotkania Sekcji Specjalistycznych (42), Komisji Interdyscyplinarnych (15), grup roboczych (5) i przedstawicieli krajów członkowskich (30).

Foto: Mariusz Tomczak

Obrady są zawsze bardzo długie i intensywne. Tak było i w Warszawie. Przyjęto europejskie programy szkolenia w 7 dziedzinach. Sekcja ortopedii przedstawiła ważny dokument opisujący zasady szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie, opracowany wspólnie z EFORT – europejską organizacją gromadzącą bardzo liczne towarzystwa naukowe ortopedów.

Postanowiono stworzyć centralną bazę danych lekarzy, którzy zdają egzaminy europejskie organizowane przez UEMS samodzielnie lub we współpracy z europejskimi towarzystwami naukowymi. Postanowiono także zwiększyć zakres akredytowanych przez UEMS EACCME form doskonalenia zawodowego, aby uwzględnić rosnącą rolę kształcenia na odległość. UEMS wypracowała bardzo znaczne środki (składki krajów członkowskich stanowią tylko niewielką część jej budżetu), które umożliwiły jej nabycie własnej siedziby.

Pisałem wcześniej o problemach z ich wykorzystaniem wynikających z bardzo dużej autonomii poszczególnych grup wewnątrz organizacji. Na posiedzeniu w Warszawie dopracowano i przyjęto zasady korzystania ze środków sekcji specjalistycznych. Wydaje się, że problemy związane z przebudową siedziby będą już wkrótce za nami. Wybrano też nowy zarząd na kolejne 4 lata.

Mijająca kadencja pokazała, że zarządzanie UEMS wymaga współpracy wielu osób i że coraz trudniej jest znaleźć chętnych do pracy, która zajmuje dużo czasu, nie jest opłacana i odbywa się kosztem aktywności zawodowej. Nowi członkowie zarządu bardzo dobrze zdają sobie sprawę z wymagań i potrzeb, jest więc szansa na sprawniejsze funkcjonowanie.

Prowadząc obrady, łatwo jest wpaść w autonomiczne zadowolenie, zwykle wzmacniane przez życzliwe osoby, ale wydaje mi się, że posiedzenia w Warszawie były bardziej udane, niż jakiekolwiek wcześniej. Wcale nie dlatego, że wszystko było jasne i proste, a wszyscy chętnie na wszystko się zgadzali, ale dlatego, że pomimo licznych wyzwań, trudności, zastrzeżeń coraz bardziej widoczne jest zaufanie, chęć współpracy i wprowadzania kolejnych zmian, które powinny wzmocnić organizację i usprawnić jej działanie.

Nie bez znaczenia dla oceny spotkania była bardzo dobra organizacja zapewniona przez Naczelną Izbę Lekarską, za którą w imieniu UEMS bardzo dziękuję. Myślę, że w europejskiej opinii Polska i polscy lekarze zyskali parę dodatkowych punktów.

Romuald Krajewski
Prezydent Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów (UEMS)

Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 11/2015