24 kwietnia 2024

Tablica ufundowana przez ŚIL przy KWK Wujek

16 grudnia 2015 r., podczas wieczornych uroczystości pod Pomnikiem poległych górników KWK „Wujek”, w obecności premiera RP Beaty Szydło, rodzin pomordowanych górników i licznie zgromadzonych gości, w imieniu śląskich lekarzy głos zabrał inicjator ufundowania przez ŚIL tablicy, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej, Jacek Kozakiewicz.

Prezes Jacek Kozakiewicz podkreślił, że słowa św. Jana Pawła II umieszczone na tablicy (nawiązującej w do podobnej, znajdującej się w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie, gdzie m.in. trafiali ranni), mają szczególnie symboliczny wymiar właśnie w tym miejscu.

Zaprosił do wspólnego odsłonięcia tablicy Stanisława Płatka, przewodniczącego Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” Poległych 16 grudnia 1981 r. oraz prof. Grzegorza Opalę, przewodniczącego Stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć”. Tablicę poświęcił abp Wiktor Skworc. Po salwie honorowej delegacja Śląskiej Izby lekarskiej złożyła pod pomnikiem wieńce i kwiaty.

Po zakończeniu uroczystości miało miejsce nieformalne spotkanie prezesa Kozakiewicza z premier Beatą Szydło. W kontekście 34. rocznicy pacyfikacji i odsłoniętej tablicy, prezes podczas krótkiej rozmowy mówił m.in. o wspaniałej postawie polskich lekarzy, którzy nie tylko w czasie stanu wojennego, ale też na przestrzeni wielu lat historii naszego kraju, wykazali się bohaterstwem i wiernością Przysiędze Hipokratesa.


Wystąpienie Prezesa ORL Jacka Kozakiewicza:

Szanowna Pani Premier, Ekscelencje Księża Biskupi, dostojni goście, drogie rodziny pomordowanych Górników, drodzy polskim sercom, zwłaszcza tu, na Górnym Śląsku, górnicy, szanowne panie, szanowni panowie, drogie koleżanki i koledzy lekarze, tak licznie dzisiaj zgromadzeni w tym ważnym miejscu polskiej historii.

Tegoroczne uroczystości upamiętniające bohaterską postawę pomordowanych górników są dla nas lekarzy szczególnym wydarzeniem. Stajemy bowiem u boku czekającej na odsłonięcie tablicy, na której napisano:

„Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha, naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza i tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć.”
Jan Paweł II

Lekarzom, pielęgniarkom oraz wszystkim, którzy ofiarnie nieśli pomoc bohaterskim górnikom rannym 16 grudnia 1981 r. podczas przeprowadzonego w czwartym dniu stanu wojennego zbrodniczego ataku ZOMO na kopalnię „Wujek” – z wdzięcznością za ich odwagę i poświęcenie, Śląska Izba Lekarska, 16 grudnia 2015 r.

Słowa św. Jana Pawła II umieszczone na tej tablicy, to fragment homilii wygłoszonej na Jasnej Górze w czerwcu 1983 r. w mrocznym czasie stanu wojennego. Ojciec Święty przypomniał wtedy podstawowe prawdy o wolności narodu i wolnej Ojczyzny, której musi zostać przywrócona godność suwerennego państwa. W tym samym dniu, kiedy św. Jan Paweł II wygłosił jasnogórską ewangelizację wolności, złożył też na Jasnej Górze swoje wotum – pas sutanny przestrzelonej w zamachu 13 maja 1981 r. To ma dla nas, w tym właśnie miejscu, szczególny, symboliczny wymiar…

Tablica, ufundowana przez Śląską Izbę Lekarską, została dziś odsłonięta w porozumieniu ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, przy akceptacji wielu organizacji społecznych, samorządowych, związkowych i kościelnych. Nawiązuje w swej treści do podobnej, znajdującej się w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie, gdzie m.in. trafiali ranni i poszkodowani górnicy.

Śląskie środowisko lekarskie, pamiętając bohaterskich górników, którzy złożyli ofiarę życia, postanowiło upamiętnić także niezłomną postawę lekarzy, pielęgniarek i wszystkich, niosących wtedy pomoc. Górnicy z kopalni „Wujek” bronili godności, wolności i solidarności, płacąc za to najwyższą cenę. Ci, którzy wtedy bezzwłocznie ruszyli im na ratunek, również dochowali wierności najwyższym wartościom.

Wiele z tych zdarzeń wielkiej tragedii sprzed 34 lat zostało już opisanych, ale wiele zachowało się jedynie w pamięci jej uczestników. Muszą jednak przetrwać także w pamięci pokoleń, bo są częścią naszej tożsamości, wspólnoty, naszej tak drogo okupionej wolności.

W imieniu śląskiej rodziny lekarskiej, którą mam zaszczyt reprezentować, pragnę wyrazić serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do odsłonięcia dziś, pod Pomnikiem Poległych Górników, tej tablicy. Tablicy, która powinna być nie tylko kolejnym zapisem w trudnej polskiej historii, ale także przykładem wrażliwości i wielkoduszności, tak ważnych dla nas i przyszłych pokoleń, niezbędnych w budowaniu wspólnot zarówno w obszarze państwowym, społecznym i rodzinnym. To ogromny zaszczyt dla nas, dla wszystkich polskich lekarzy.