19 kwietnia 2024

Dalej kształcić asystentki stomatologiczne

Dnia 7 kwietnia 2016 r. wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski wystosował do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła pismo w sprawie utrzymania kształcenia w zawodzie asystentka stomatologiczna.

Foto: freeimages.com

„W odpowiedzi na pismo pana Marka Kucińskiego Radcy Generalnego Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia z dnia 4 kwietnia 2016 r. (znak: NS-ZM.073.10.2016.MS) w sprawie utrzymania kształcenia w zawodzie asystentka stomatologiczna i jednocześnie zmiany rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1140) proszę przyjąć poniższe wyjaśnienia.

Samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów opowiada się za przywróceniem kształcenia w zawodzie asystentka stomatologiczna. Naczelna Rada Lekarska w apelu nr 12/15/VII z dnia 4 grudnia 2015 r. do Ministra Zdrowia w sprawie kierunków zmian systemu opieki zdrowotnej, zasad wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty oraz kształcenia przed i podyplomowego w tych zawodach postulowała przywrócenie kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej wskazując, że decyzja o likwidacji naboru na kierunek asystentka stomatologiczna została podjęta bez jakiejkolwiek konsultacji ze środowiskiem lekarzy dentystów.

Naczelna Rada Lekarska argumentowała, że dla środowiska lekarzy dentystów zawód asystentki stomatologicznej pozostaje zawodem pomocniczym o bardzo dużej przydatności w praktyce stomatologicznej. Jednolity w całym kraju poziom kształcenia zapewnia wszystkim osobom wykonującym zawód asystentki stomatologicznej odpowiednie kompetencje potrzebne w dzisiejszej praktyce zawodowej lekarzy dentystów.

Naczelna Rada Lekarska zwróciła również uwagę, że świadczenia stomatologiczne są wykonywane w sposób bardziej efektywny w zespole, w którym uczestniczy lekarz dentysta oraz wykwalifikowana osoba wykonująca zawód asystentki lub higienistki stomatologicznej. W razie zaprzestania kształcenia asystentek stomatologicznych dostęp lekarza dentysty do wykwalifikowanego personelu pomocniczego będzie mocno ograniczony z uwagi na niewystarczającą liczbę osób uprawnionych do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej.

Informuję, że postulat przywrócenia kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej zgłaszała Ministrowi Zdrowia również Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej w apelu nr 1/15/VII z dnia 6 lutego 2015 r. do Ministra Zdrowia o podjęcie działań zmierzających do przywrócenia prowadzenia kształcenia zawodowego w zawodzie asystentka stomatologiczna.

Podtrzymując przywołane powyżej apele naszego samorządu wyrażam zdecydowane poparcie dla zmiany rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w kierunku utrzymania kształcenia w zawodzie asystentka stomatologiczna.”.