19 kwietnia 2024

Co jest ważniejsze: dieta czy sport?

U podstawy nowej Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej znalazły się różne formy aktywności fizycznej, a nie – tak jak dotychczas – konkretne produkty. Co jest ważniejsze: dieta czy sport? Na to pytanie odpowiada prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

– Nam chodzi o ruch i aktywność fizyczną, a nie o sport, który ma charakter wyczynowy, inną strukturę treningu i wiąże się ze współzawodnictwem, czyli jest rodzajem intensywnej aktywności ruchowej dla wybranych jednostek.

Każdemu człowiekowi dla zachowania dobrego stanu zdrowia potrzebna jest codzienna, co najmniej umiarkowana, lecz regularna aktywność fizyczna. Jak wynika z historii rodowej człowieka, aktywność ruchowa była wybitnie zaznaczona przez całą ewolucję homo sapiens i towarzyszyła zdobywaniu pożywienia niezbędnego do przeżycia.

Człowiek w toku ewolucji został wyposażony w zdolności do tropienia, budowania zasadzek, pościgu za większym od siebie i szybszym zwierzęciem, zabicia, podziału i ściągnięcia łupu do legowiska. Myślistwo wymagało od człowieka różnych sprawności fizycznych. Nawet zbieractwo i czynności pomocnicze, co było domeną kobiet, zmuszało do wysiłku – oddalenia się od obozowiska, by z miejsc oddalonych czasem o wiele kilometrów przynieść żywność i potrzebne surowce.

Tak więc, żeby zdobyć pokarm dla podtrzymania życia, nasi przodkowie musieli wykazać się dużą zdolnością do wysiłku fizycznego. Jak się szacuje, człowiek był wyłącznie łowcą i zbieraczem przez 99 proc. czasu istnienia na kuli ziemskiej. Po wynalezieniu rolnictwa i hodowli wysiłek fizyczny i ruch nadal towarzyszyły człowiekowi, choć w nieco innej, ale również wymagającej sprawności fizycznych formie.

Właściwa dieta i aktywność ruchowa są więc jednakowo ważne i niezbędne dla organizmu człowieka, dla zapewnienia optymalnego zdrowia i sprawnego działania metabolizmu. Rozwój cywilizacji i postęp technologiczny zmieniły niestety zachowania współczesnego człowieka, naruszając tę ewolucyjnie wypracowaną, naturalną równowagę między ruchem a codzienną dietą.