16 kwietnia 2024

Medycyna na świecie oczami polskich lekarzy

Przed nami trzy dni intensywnych spotkań, obrad i wykładów naukowych lekarzy Polonusów z ich rodzimymi przedstawicielami – już jutro w Warszawie rusza IX Kongres Polonii Medycznej i II Światowy Zjazd Lekarzy Polskich.

marek rudnicki romuald krajewski marek rudnicki

Foto: Lidia Sulikowska

Organizatorami są Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych i Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie przy współudziale Naczelnej Izby Lekarskiej. Nadchodzące wydarzenie to swoista platforma wymiany doświadczeń i wiedzy lekarzy i naukowców polskiego pochodzenia z całego świata.

– Szacuje się, że nawet 20 tysięcy lekarzy polskiego pochodzenia pracuje poza granicami Polski. Przyjeżdżają tu, aby podzielić się własnymi doświadczeniami i skonfrontować tę wiedzę z tym, co jest w Polsce. To bezcenna wiedza – tłumaczy prof. Marek Rudnicki z Chicago, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu.

Jakość i bezpieczeństwo

W tym roku hasłem przewodnim kongresu jest jakość i bezpieczeństwo leczenia. – W USA nie ma bardziej gorącego tematu z zakresu ochrony zdrowia. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby oferować leczenie bezpieczne, wysokiej jakości, a jednocześnie utrzymywać koszty terapii w ryzach finansowych – wyjaśnia prof. Rudnicki.

Podczas sesji i debat uczestnicy będą poszukiwać wzorców bezpiecznej medycyny. Porozmawiają, jakie w poszczególnych krajach wdraża się metody poprawy jakości leczenia i postarają się odpowiedzieć na pytanie, kim tak naprawdę jest lekarz specjalista i jakie powinny mu przysługiwać kompetencje.

Gdzie jest lepiej: w USA czy w UE?

Czy lepszy jest model amerykański, w którym dąży się do wykształcenia lekarzy z wąskim zakresem specjalizacji, czy europejski, w którym myśli się raczej, aby specjalista miał szeroki zakres kompetencji?

Zaplanowano sesje poświęcone medycynie translacyjnej, szczepieniom, stomatologii, komunikacji lekarzy i pacjentów w sytuacjach wyjątkowych, pozazawodowym pasjom lekarzy (o tych ostatnich opowie m.in. redaktor naczelny „Gazety Lekarskiej” dr Ryszard Golański). Uczestnicy będą obradować nad kierunkami dalszego rozwoju współpracy pomiędzy krajowymi a zagranicznymi środowiskami lekarskimi.

Omówią problemy systemowe

Ciekawie zapowiada się blok: 10 najbardziej aktualnych, kontrowersyjnych tematów współczesnej medycyny. Będzie też sesja dotycząca mistrzów akademickiej medycyny w Polsce. Z kolei przedstawiciele Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z prof. Markiem Krawczykiem na czele zaprezentują na swoim przykładzie, że polska medycyna wcale nie stoi w miejscu.

– Program jest napięty i zakłada przegląd zagadnień o różnorodnej tematyce. Samorząd od pierwszej edycji włącza się czynnie w organizację tego kongresu. Zależy nam na integracji środowisk lekarzy polskiego pochodzenia rozsianych po całym świecie. Nie jesteśmy kolejnym kongresem naukowym, lecz na zwróceniu uwagi na problemy systemowe w ochronie zdrowia i pokazanie, jak poszczególne kraje sobie z nimi radzą – mówi prof. Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i OIL w Warszawie.

Wybitne osobowości

Wśród tysiąca zaproszonych gości są lekarze i studenci uczelni medycznych, eksperci i badacze zasłużeni dla rozwoju wielu dziedzin medycyny, a także wybitni przedstawiciele świata nauki, polityki i kultury – z Polski oraz m.in. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Stanów Zjednoczonych i krajów byłego ZSRR (np. Ukrainy).

Na kongresie pojawią się m.in.: prof. Zbigniew Wszołek z Mayo Clinic (USA), który odkrył geny choroby Parkinsona, prof. Roman Jaeschke z McMaster University (Kanada), promotor Evidence Based Medicine, a także słynna transplantolog prof. Maria Siemonow z University of Illinois (USA), chemik prof. Waldemar Priebe z University of Texas (USA) oraz odkrywca metod celowanego leczenia guzów mózgu prof. Krzysztof Bankiewicz z University of California (USA).

Ponadto w kongresie wezmą udział: prof. George Król z Sloan Kettering Memorial Center (USA), twórca minimalnie inwazyjnej, przezskórnej terapii przerzutów nowotworowych do kręgosłupa, a także przedstawiciele minimalnie inwazyjnych technik naczyniowych prof. Maciej Dryjski i prof. Piotr Kasprzak.

Poznać tęgie umysły z Polski

Polska medycyna nie ma powodów do wstydu, a wręcz przeciwnie – możemy być dumni z naszych rodaków. – Polskę na świecie prezentują tęgie umysły. Zbliżający się kongres to doskonała okazja, aby ich poznać – zachęca prof. Rudnicki.

X Kongres Polonii Medycznej i II Światowy Zjazd Lekarzy Polskich jest objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Trzydniowe obrady będziemy relacjonować na naszym portalu.


Więcej o IX Kongresie Polonii Medycznej i II Światowym Zjeździe Lekarzy Polskich (relacje i zdjęcia) tutaj.