29 marca 2024

Polski rząd poparł strategię eliminacji WZW

Polska, wspólnie ze 193 innymi państwami, przyjęła na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia WHO globalną strategię dotyczącą wirusowego zapalenia wątroby na lata 2016-2021. Celem tej inicjatywy jest eliminacja wirusowego zapalenia wątroby typu B i C do roku 2030.

Posiedzenie Rady Ministrów
Foto: P. Tracz / KPRM

Realizacja nowej strategii spowoduje zmniejszenie rocznej liczby spowodowanych przez WZW zgonów o 65% oraz podniesie wyleczalność do 80%, co z kolei uratuje do 2030 roku aż 7,1 miliona ludzkich istnień na całym świecie. Chodzi o takie działania, jak:

  • szczepienie 90% noworodków przeciwko WZW typu B od razu po urodzeniu (dotyczy krajów, w których się tak nie dzieje – w Polsce noworodki są szczepione);
  • badanie 100% oddanej krwi;
  • zapewnienie bezpieczeństwa 90% wkłuć;
  • świadomość choroby u 90% chorych;
  • objęcie leczeniem 80% chorych.

Występujący w naszym kraju nowotwór wątroby w ponad 70% spowodowany jest wirusowym zapaleniem wątroby B lub C. Przeciw HBV – wirusowi wywołującemu WZW B, można się zaszczepić. Jednak na HCV nie ma szczepionki. Zakażenie przebiega zazwyczaj bezobjawowo. 80% zakażeń wirusem HCV w naszym kraju ma związek z wykonywaniem zabiegów medycznych.

Rocznie w powodu przewlekłych chorób wątroby w Polsce umiera 6-7 tys. osób.

W Polsce przewlekle zakażonych wirusem HCV jest około 230 tys. osób. 85% z nich nie wie o tym i nie domyśla się, że może być zakażonym. Szacuje się, że w perspektywie 20 lat od momentu zakażenia u 23-46 tys. z nich dojdzie do marskości wątroby. Po kolejnych 10 latach u 6-13 tys. chorych zostanie stwierdzona dekompensacja wątroby, a u 4-8 tys. rak wątrobowokomórkowy. Zakażenie HCV jest najczęstszą przyczyną przeszczepów wątroby w Polsce. Na świecie wirusowe zapalenie wątroby zabija rocznie ponad 1,4 miliona osób.

– Bardzo się cieszę, że polski rząd przyłączył się do walki z WZW. Eliminacja wirusowego zapalenia wątroby jest możliwa i jest w naszym zasięgu! To bardzo ważne dla pacjentów i dobre dla budżetu, ponieważ w efekcie wdrożonych działań w niedalekiej przyszłości system opieki zdrowotnej nie będzie musiał już zajmować się dużą liczbą pacjentów cierpiących z powodu skutków nieleczonego zapalenia wątroby – komentuje Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.