28 marca 2024

Czasem odchudzanie może szkodzić

Instytut Żywności i Żywienia ostrzega przed stosowaniem niektórych diet powodujących redukcję masy ciała. Przypomina również o  zasadach prawidłowego odżywiania.

Foto: Lidia Sulikowska

W wielu mediach popularyzowane są poglądy na temat odchudzania, które zamiast pomagać mogą zaszkodzić. Chcąc zwrócić uwagę na ten problem, Instytut Żywności i Żywienia zdecydował się zająć stanowisko w tej sprawie.

„Zasady zdrowego żywienia opierają się na normach żywienia, wyrażonych w zalecanym spożyciu poszczególnych składników pokarmowych. (…) Polskie normy żywienia (…) zalecają spożycie białek na poziomie 10-15 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego, węglowodanów 50-70 proc., a tłuszczów w granicach 20-35 proc.” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prof. Mirosława Jarosza, dyrektora Instytutu Żywności i Żywienia.

Nasycone kwasy tłuszczowe nie powinny dostarczać dorosłemu człowiekowi więcej niż 10 proc. potrzebnych kalorii w ciągu dnia, a wielonienasycone kwasy tłuszczowe od 6 do 11 proc. Natomiast „(…) jednonienasycone kwasy powinny być spożywane w ilości uzupełniającej zalecone spożycie tłuszczu ogółem i mogą pokrywać zapotrzebowanie energetyczne organizmu nawet w 20 proc.”

Sprzeczne z powyższymi zasadami są m.in. dieta Kwaśniewskiego, Atkinsa lub Dukana. Dlaczego? Jak wyjaśniają eksperci z Instytutu, co prawda spożycie kalorii podczas stosowania tych diet jest małe, przez co są one skuteczne w kuracji odchudzającej, ale jednocześnie zbyt długie odżywianie się według tych zaleceń stwarza bardzo poważne zagrożenie rozwojem miażdżycy.

ls