16 kwietnia 2024

Grant na badania nad RZS dla Instytutu Geriatrii

Narodowe Centrum Nauki sfinansuje badania nad wewnątrzkomórkowymi i wolno-krążącymi jednoniciowymi cząsteczkami RNA u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foto: archiwum NIGRiR

Grant naukowy wywalczyła doktor Agnieszka Paradowska-Gorycka z Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Badaczka chce zrozumieć wpływ wytypowanych w projekcie microRNA (miRNA) na liczbę oraz funkcjonowanie komórek Th17/Treg (limfocyty regulujące odpowiedź systemu odpornościowego), a także zidentyfikować wolno-krążące miRNA o zbliżonym poziomie ekspresji do wewnątrzkomórkowych, mogących pełnić role wskaźników, które umożliwiają monitorowanie procesu zapalnego. Doktor Paradowska-Gorycka zamierza zidentyfikować potencjalne czynniki zaangażowane w nierównowagę Treg/Th17 czy biomarkery aktywności klinicznej.

Ustalono, że miRNA są trwale obecne w postaci wolnej w płynach ustrojowych i stały się doskonałymi biomarkerami w diagnozowaniu i prognozowaniu wielu chorób o podłożu zapalnym. Ponadto zespół dr Agnieszki Paradowskiej – Goryckiej uważa, że miRNA mogą być także bardzo przydatne w leczeniu chorób reumatycznych. Badania zostaną przeprowadzone na grupie około 40-50 pacjentów z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów (RZS) znajdujących się pod opieką Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie

Badania mają poszerzyć wiedzę na temat zaburzeń epigenetycznych podczas zapalenia, być może mogą także mieć implikacje terapeutyczne dla chorych na RZS. Przywrócenie równowagi między komórkami Th17 a Treg u chorych na RZS może prowadzić do regresji choroby poprzez zastosowanie leczenia opartego na dowodach i poprawy jakości życia pacjentów.

Źródło: materiały prasowe