Co drugi pacjent z rakiem wymaga radioterapii

Czołowi polscy specjaliści w dziedzinie radioterapii rozpoczęli pracę nad wypracowywaniem jednolitych zasad leczenia onkologicznego opartego na najnowszych międzynarodowych rekomendacjach. Powołano zespół ekspertów, który będzie spotykać się cyklicznie do końca tego roku. Wyniki jego prac przedstawi konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii.

Foto: freeimages.com

Radioterapia (RT) onkologiczna jest, obok chirurgii, podstawową metodą leczenia chorych na nowotwory złośliwe. Stosowana samodzielnie lub stanowiąca integralną część leczenia skojarzonego z chirurgią czy chemioterapią pomaga w walce z nowotworami u co drugiego pacjenta onkologicznego w Polsce.

Z uwagi na trudną sytuację polskiej onkologii, w tym radioterapii, na zaproszenie konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii prof. Rafała Dziadziuszko i prezesa Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej prof. Krzysztofa Składowskiego, we Wrocławiu spotkali się kluczowi specjaliści radioterapii z całej Polski, m.in. przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO) prof. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Brachyterapii prof. Janusz Skowronek, konsultanci wojewódzcy i kierownicy Zakładów Radioterapii.

– Do 2025 roku, w związku ze wzrostem zachorowalności na nowotwory i rozwojem radioterapii, będzie rosło zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu tej metody leczenia. Ze względu na wysoką skuteczność, radioterapia stanowi bardzo efektywną metodę walki z nowotworami u ponad 50% pacjentów – tłumaczy dr hab. Adam Maciejczyk, gospodarz spotkania, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii i prezes Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych.

Środowisko specjalistów – onkologów radioterapeutów, chcąc podnieść standard leczenia onkologicznego w zakresie radioterapii, zwołało spotkanie, aby omówić najważniejsze problemy i wyzwania w tej dziedzinie. Przedmiotem spotkania był również najnowszy raport przygotowany dla Polskiego Towarzystwa Onkologicznego pt. „Analiza kosztów wybranych świadczeń onkologicznych produktów rozliczeniowych w Polsce – rekomendacja dotyczące taryf”.

Radioonkolodzy wśród najważniejszych omawianych wyzwań, wskazali wprowadzenie niezbędnych zmian w zakresie wymogów NFZ dotyczących radioterapii.

– Obecne zapisy warunków realizacji świadczeń z zakresu RT są w wielu punktach nieaktualne i przestarzałe. Specjaliści zaproponowali wspólną inicjatywę w zakresie wypracowywania jednolitych zasad leczenia onkologicznego opartego na najnowszych międzynarodowych rekomendacjach. Dzięki implementacji tych rozwiązań możliwe będzie skuteczniejsza pomoc chorym na nowotwory złośliwe – zapowiada dr hab. Adam Maciejczyk.

Ważnym tematem rozmów była aktualna sytuacja dotycząca realizacji procedur w zakresu radioterapii – teleradioterapii i brachyterapii. Szczególną uwagę poświęcono drastycznie obniżonej wycenie hospitalizacji do radioterapii. Zgodne z raportem PTO aktualna wycena NFZ dnia pobytu w szpitalu związanego z teleradioterapią ustalona jest na poziomie o 50% niższym niż średni, aktualny koszt (obecna wycena to 156 zł). W 2015 roku znacząca liczba chorych wymagała pobytu w szpitalu w trakcie radioterapii z powodu stanu klinicznego i niepożądanych działań leczenia.

Konsekwencją powyższej sytuacji jest brak środków w budżetach szpitalnych na hospitalizowanie pacjentów oraz obawy przed prowadzeniem agresywnych medycznie procedur leczniczych, np. jednoczesnej radiochemioterapii, których konsekwencją może być konieczność hospitalizacji chorych. Tylko z tytułu obniżenia wyceny hospitalizacji szpitale onkologiczne odnotowały w 2015 roku deficyt w wysokości ponad 130 mln zł. Pacjenci obawiają się, że zadłużenie ośrodków może niekorzystnie wpłynąć zarówno na jakość wykonywanych procedur, jak i sam dostęp do nich.

Podczas spotkania omówiono również Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii i wskazano kierunki modyfikacji danych w kolejnych edycjach. – Konieczne jest uaktualnienie zawartych w nich danych na temat liczby pracujących akceleratorów oraz liczby specjalistów z zakresu radioterapii onkologicznej tak, aby dokument stanowił bazę dla organizacji systemu opieki onkologicznej i odpowiadał na potrzeby zdrowotne obywateli – mówi dr hab. Adam Maciejczyk.

Uwaga: dane wykorzystane w materiale pochodzą z Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla Polski oraz z Raportu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego „Analiza kosztów wybranych świadczeń onkologicznych produktów rozliczeniowych w Polsce – rekomendacja dotyczące taryf”(maj 2016).

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. E-Fohow
    Lip 13, 2016 - 05:08 PM

    Witam serdecznie, Zapraszam na stronę o chińskich grzybach wyższych, które wykazują działanie bioimmunoregulujące i są wykorzystywane w leczeniu onkologicznym. Minimalizują negatywne konsekwencje skutków ubocznych radioterapii i chemioterapii. W blogu artykuły i materiały video poświęcone właściwościom Cordycepsu, Linchzhi (Reishi), Shiitake i innym substancjom naturalnym medycyny chińskiej.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *