20 kwietnia 2024

Pobieranie numerów recept na leki refundowane

Przypominamy, że z dniem 1 stycznia 2017 r. wygasną umowy upoważniające do wystawiania recept na leki refundowane. Lekarze i lekarze dentyści, którzy będą chcieli korzystać z tego uprawnienia będą musieli uzyskać indywidualne numery recept przydzielane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Foto: Marta Jakubiak

Lekarze i lekarze dentyści, którzy posiadają umowy upoważniające do wystawiania recept na leki refundowane i zmierzają wystawiać takie recepty po 1 stycznia 2017 r., będą mogli z dużym wyprzedzeniem zgłosić, za pośrednictwem Portalu NFZ, chęć wystawiania takich recept po 1 stycznia 2017 r., co pozwoli uniknąć problemów z możliwością wystawiania takich recept na przełomie roku.

Informujemy, że na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zamieszczony został komunikat adresowany do osób uprawnionych do wystawiania recept na leki refundowane dotyczący zasad pobierania numerów recept do ordynacji takich leków po 1 stycznia 2017 r. za pośrednictwem Portalu NFZ.

Portal NFZ będzie umożliwiał osobom uprawnionym do wystawiania recept:

  • przygotowanie, wydruk i przekazanie wniosku w postaci elektronicznej o utrzymanie uprawnień do pobierania numerów recept po wygaśnięciu umów upoważniających do wystawiania recept, które wygasają z dniem 31 grudnia 2016 r.,
  • przygotowanie i wydrukowanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy upoważniającej do wystawiania recept z jednoczesnym wnioskiem o utrzymanie, bądź nie, dostępu do Portalu NFZ oraz uprawnień do pobierania numerów recept po rozwiązaniu umowy upoważniającej,
  • przekazanie w postaci elektronicznej wniosku o aktualizację danych,
  • przygotowanie, wydruk i przekazanie wniosku w postaci elektronicznej o dostęp do Portalu Personelu,
  • przygotowanie, wydruk i przekazanie wniosku w postaci elektronicznej o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept na leki refundowane,
  • pobieranie puli numerów recept na leki refundowane.

Wszystkich zainteresowanych wystawieniem recept na leki refundowane w ramach indywidualnych uprawnień zawodowych (a zatem i na własne ryzyko i odpowiedzialność), prosimy o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jednocześnie przypominamy, że po 1 stycznia 2017 r. lekarze ubezpieczenia zdrowotnego nadal będą uprawnieni do wystawiania recept na leki refundowane w ramach realizacji kontraktu na świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych.

WI/ZRP/NIL


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.