29 marca 2024

Ortopeda o wiedzy sportowców amatorów

Doktor Łukasz Luboiński zwraca uwagę, że choć w Polsce upowszechnia się moda na uprawianie różnego rodzaju sportów (np. bieganie, triatlon, jazda na rowerze, udział w zawodach ironman), wiedza sportowców amatorów pozostaje na niskim poziomie. Nie chodzi tylko o kontuzje…

Foto: pixabay / CC0

– Już dawno temu dowiedziono, że aktywność wyraźnie zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego u populacji osób starszych. Oznacza to, że osoby, które teraz w wieku 30 czy 40 lat aktywnie jeżdżą na rowerze czy startują w zawodach, za 20-30 lat będą miały 10-krotnie mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – podkreśla doktor Łukasz Luboiński.

Dodaje jednak, że każda aktywność sportowa ma wpisane ryzyko kontuzji, urazów i przeciążeń. Jego zdaniem są one czymś naturalnym. Luboiński zwraca uwagę, że problemem nie są same kontuzje, ale niezaleczone urazy, zadawnione przeciążenia, czy „przechodzone” kontuzje, które z czasem się kumulują i mogą ograniczyć uprawianie sportu amatorskiego lub nawet zakończyć karierę.

Ortopeda wskazuje też, że większość osób aktywnych sportowo szuka pomocy lub opieki lekarskiej dopiero w momencie, gdy już doszło do kontuzji lub urazu wymagającego leczenia. – Niestety świadomość Polaków uprawiających sport na temat stanu zdrowia i wydolności fizycznej jest niewielka – dodaje Luboiński. Dolegliwości, z jakimi najczęściej zgłaszają się sportowcy amatorzy dotyczą głównie dwóch układów: sercowo-naczyniowego oraz narządu ruchu.

Wśród tych pierwszych Luboiński wymienia zaburzenia rytmu serca, zaburzenia układu naczynioruchowego, a nawet zawały. Wśród dolegliwości ze strony układu narządu ruchu dominują urazy, do których dochodzi np. podczas gry w piłkę lub zmiany przeciążeniowe powstające na skutek biegania maratonów. Zdaniem doktora i jednym, i drugim można skutecznie zapobiegać.

Źródło: Centrum Prasowe PAP


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.