19 kwietnia 2024

Uchwała antysmogowa dla całej Małopolski

Zarząd województwa małopolskiego przyjął we wtorek projekt uchwały antysmogowej dla Małopolski, który zakłada, że od połowy 2017 r. w całym regionie nie będzie można montować pieców na paliwa stałe do ogrzewania domów nie spełniające norm.

Kraków, Wawel nocą
Foto: pixabay.com

Zgodnie z dokumentem w Małopolsce ma także obowiązywać całkowity zakaz spalania mułów, flotów węglowych oraz mokrego drewna o wilgotności powyżej 20 proc. w piecach i kominkach.

„Dążymy do tego, aby od 1 lipca przyszłego roku w Małopolsce nie można było montować kotłów na węgiel i drewno, które nie spełniają norm emisji określonych w unijnych przepisach” – zapowiedział marszałek województwa Jacek Krupa. Zgodnie z tymi normami, tzw. wymaganiami ekoprojektu, kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg m sześc. pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu.

Od 2020 roku kotły, które nie spełniają norm ekoprojektu, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie UE.

„W okresie grzewczym w Małopolsce mamy stan powietrza katastrofalny, stąd wiele działań podejmowanych przez różne instytucje, ale również przez samorząd regionalny, zmierzających do likwidacji tego zjawiska, do tego aby w przewidywanej perspektywie czasowej doprowadzić powietrze w Małopolsce do takiej jakości, która nie szkodzi naszemu zdrowiu” – zaznaczył Krupa.

Podkreślił, że uchwała przyjęta we wtorek przez zarząd województwa małopolskiego dotyczy całego województwa, poza Krakowem – regulacje antysmogowe dla Krakowa znajdują się w odrębnej uchwale. W styczniu tego roku sejmik województwa przyjął uchwałę wprowadzającą na obszarze Krakowa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Jako dopuszczalne do stosowania wskazano paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2019 r.

Krupa poinformował, że do 5 stycznia potrwają konsultacje społeczne – województwo czeka na opinie i wnioski od obywateli i instytucji. „Wstępnie planujemy, aby program ochrony powietrza i uchwałę antysmogową przyjąć na sesji styczniowej. Termin przyjęcia uchwały będzie uzależniony od opinii i wniosków, które wpłynął do nas” – zapowiedział.

Najważniejszymi założeniami uchwały antysmogowej dla Małopolski jest ograniczenie powstawania nowych źródeł niskiej emisji i wprowadzenie zakazu instalowania tzw. kopciuchów, czyli kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisji zanieczyszczeń. Uchwała ma także wprowadzić od lipca 2017 roku zakaz palenia w piecach odpadami: mułami i flotami węglowymi oraz mokrym drewnem o wilgotności powyżej 20 proc.

Źródło: www.kurier.pap.pl


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.