Stomatolodzy w szkole: ustawa już za miesiąc

Zmiany w medycynie szkolnej coraz bliżej. W ciągu miesiąca szef resortu zdrowia ma przedstawić projekt ustawy zakładający powrót opieki medycznej do szkół – powiedziała we wtorek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Minister Anna Zalewska podczas Ogólnopolskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2017/2018 w województwie podkarpackim
Foto: P. Tracz / KPRM

– To jest kwestia najbliższego miesiąca, kiedy pan minister Konstanty Radziwiłł przedstawi projekt ustawy – powiedziała minister Anna Zalewska pytana w radiu RMF FM o termin powrotu opieki medycznej do szkół, dodając, że resort zdrowia przygotował na ten cel „sporo pieniędzy”.

Zapowiedziała, że do 2019 roku ekipa rządowa „rozliczy się” z przedwyborczych zapowiedzi dotyczących wzmocnienia opieki medycznej w placówkach szkolnych. Dodała, że lekarze dentyści nie muszą obligatoryjnie pojawić się we wszystkich placówkach, w których uczy się dzieci i młodzież – wystarczy, że szkoła miałaby podpisaną umowę ze stomatologiem prowadzącym poza nią swój gabinet.

W ocenie minister edukacji narodowej chodzi o umowę, która spowoduje, że lekarz dentysta „będzie miał obowiązek wyleczyć dzieci z danej szkoły”. – Nie tylko przebadać i wydać karteczkę, że potrzebne jest leczenie – zaznaczyła Zalewska. Jak ma to wyglądać w praktyce mówił minister zdrowia na jednej z ostatnich konferencji prasowych. – Szkoła musiałaby doprowadzić pomieszczenie do stanu, w którym można ulokować gabinet stomatologiczny. To byłby koszt jednostki samorządu terytorialnego, urzędu gminy czy miasta – powiedział Konstanty Radziwiłł.

W jego ocenie powstanie gabinetów dentystycznych ma uzasadnienie w większych szkołach, ale w tych najmniejszych byłoby to nieopłacalne. To dlatego do małych szkół przyjeżdżałyby tzw. dentobusy wspierające leczenie stomatologiczne i pomagające w profilaktyce. W zeszłym miesiącu Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej opowiedziała się przeciwko traktowaniu gabinetów stomatologicznych na kółkach, czyli tzw. dentobusów, jako jedynego antidotum na poprawienie stanu zdrowia jamy ustnej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W ocenie komisji potrzebne są bardziej gruntowne zmiany systemowe, a przede wszystkim wyraźny wzrost nakładów finansowych na ten cel.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. as
    Lis 21, 2017 - 10:54 AM

    moim zdaniem czcze gadanie, W niektórych szkołach powstały gabinety stomatologiczne, i w 2017 roku nie otrzymały kontraktów z NFZ. Teraz stoją nieużytkowane. Co na to ministerstwo. Wywala 24 miliony na dentobusy, jak nie ma na zabezpieczenie tego co już jest.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.