28 marca 2024

Ósmy szpital z czepkami do chemioterapii

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie wprowadza na Oddział Onkologii Klinicznej czepki chłodzące, redukujące całkowitą utratę włosów podczas chemioterapii. Terapię można stosować podczas leczenia wszystkich typów nowotworów, poza nowotworami krwi, np. białaczki, szpiku kostnego i ośrodkowego układu nerwowego.

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie

Utrata włosów stanowi duży problem szczególnie dla kobiet, które w trakcie agresywnego leczenia boją się skutków ubocznych chemioterapii w postaci utraty włosów. Ich brak często oznacza całkowitą rezygnację z życia zawodowego oraz towarzyskiego. Brak kontaktów z innymi ludźmi prowadzi w dłuższym czasie do obniżonego nastroju, a przecież pozytywne myślenie jest kluczowym elementem w zmaganiach z chorobą nowotworową.

– Czepek chłodzący, zapobiegający w znacznym stopniu wypadaniu włosów podczas chemioterapii, stwarza możliwość mniej stresującego przebiegu choroby. Utrata włosów podczas chemioterapii jest dla wielu pacjentów przykrą i dotychczas nieuniknioną konsekwencją – przyznaje Anna Kurowicka, psycholog i psychoonkolog ze Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.

Zachowane włosy mogą mieć ogromny wpływ na psychikę, mobilizację sił do walki z chorobą nowotworową, a tym samym na efekty leczenia. Badania statystyczne pokazują, że aż 8% kobiet odmawia leczenia ze względu na strach przed utratą włosów. Jet to ogromna liczba pacjentek, w których strach przed utratą włosów jest tak duży, że nie są w stanie podjąć walki o powrót do zdrowia.

Jak to działa? System jest w stanie chłodzić skórę głowy u dwóch pacjentek w tym samym czasie. Płyn chłodzący pompowany z urządzenia do czepków silikonowych jest schładzany do temperatury -4 stopni, co pozwala uzyskać optymalną temperaturę skóry głowy, aby terapia była jak najbardziej skuteczna. Ponadto czepek silikonowy musi odpowiednio dobrze przylegać do skóry głowy, co jest możliwe dzięki neoprenowemu pokrowcowi. Chłodzenie rozpoczyna się 30-45 minut przed rozpoczęciem podania cytostatyków.

Czepek jest na głowie pacjenta 30 min. przed rozpoczęciem terapii, w trakcie podania leku, jak i od 1,5 h do 2 h po zakończeniu tzw. wlewu (w zależności od rodzaju nowotworu, jak i jakości włosów). Skuteczność urządzenia jest bardzo wysoka i w niektórych przypadkach sięga aż 90%, co oznacza, że jedynie 10% włosów zostaje utracona podczas leczenia.

– Zapobieganie wypadaniu włosów przy pomocy czepka chłodzącego jest wielką nadzieją dla pacjentów poddawanych leczeniu chemioterapią. Stanowi ważny element terapii i pomaga w przetrwaniu tego trudnego okresu. Czepek chłodzący redukujący wypadanie włosów podczas leczenia cytostatykami jest naszym kolejnym krokiem w niesieniu pomocy i dbaniu o komfort pacjenta. Może z niego skorzystać każdy, kto rozpoczyna chemioterapię – powiedziała lek. med. Monika Dąbrowska, lekarz kierująca Oddziałem Onkologii Klinicznej.

– Chęć rozpoczęcia tego rodzaju terapii można zgłaszać swojemu lekarzowi prowadzącemu, ale też każdy lekarz specjalista będzie sygnalizował pacjentowi taką możliwość. Jeśli będzie duże zainteresowanie tym rozwiązaniem, postaramy się wyposażyć pozostałe stanowiska do podawania cytostatyków w trybie jednodniowym w czepki redukujące utratę włosów – dodaje Monika Dąbrowska.

– Dzięki działaniu czepka może się to znacząco zmienić. Z pojawieniem się choroby, która często jest szokiem dla pacjentów, wiąże się nieraz wiele strat, a utrata włosów (choć tylko czasowa), jest tym trudniejsza im większą wagę przykłada się do wyglądu. Utracie włosów towarzyszyć mogą przykre odczucia, jak: żal, smutek, wstyd czy nawet złość. Dlatego też możliwość zachowania swoich włosów, pomimo przyjmowania chemii, może zniwelować nieprzyjemne odczucia i znacznie podnieść jakość życia podczas choroby. W efekcie może mieć pozytywny wpływ na cały proces leczenia – dodaje Anna Kurowicka.

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny jest drugą placówką medyczną w stolicy oferującą terapię z wykorzystaniem czepka chłodzącego chroniącego włosy podczas chemioterapii, a w całej Polsce jest zaledwie 8 ośrodków dysponujących takim systemem. Oto pełna lista tych placówek:

  • Szpital Specjalistyczny im. św. Rodziny w Warszawie,
  • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach,
  • Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu,
  • Szpitale Specjalistyczne w Gdyni,
  • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Warszawie,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu,
  • Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu,
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu BreastUnit.