29 marca 2024

XI Zimowe Mistrzostwa Polski Lekarzy w Triathlonie (foto)

W dniu 25 lutego po raz kolejny Sandomierz gościł koleżanki i kolegów z całej Polski, którzy przybyli rywalizować w jednej z najtrudniejszych dyscyplin sportowych. W szranki XI Zimowych Mistrzostw Polski Lekarzy w Triathlonie stanęły 3 kobiety i 8 mężczyzn.

W przededniu imprezy, jak i w trakcie jej trwania, sypał dość intensywny śnieg, co przy temperaturze sięgającej ok. -10 st. C  uczyniło ją bardzo trudną, wręcz ekstremalną.

Podobne warunki pogodowe panowały podczas pierwszej edycji zimowego triathlonu, tak więc historia zatoczyła koło i drugą dziesiątkę rozpoczęliśmy znowu z wysokiego C. Uczestnicy najpierw mieli do pokonania 500 metrów pływania na krytym basenie „Błękitna Fala”, by po krótkiej przerwie wsiąść na rowery i rywalizować na krętych i oblodzonych ścieżkach w „Piszczelach”. Po ukończeniu 3 pętli (10,5 km) od razu rozpoczynali bieg o długości 3,5 km.

Zwycięzca pływania wyruszał na trasę rowerową jako pierwszy, a następnie z różnicami czasu z pływania startowali następni zawodnicy na zasadzie biegu pościgowego. Wśród kobiet w kategorii K1 zwyciężyła po raz kolejny Anna Jurkiewicz-Śpiewak z Tarnowa przed Iwoną Wojtal z Tarnobrzegu. W kategorii K2 mistrzynią została startująca po raz pierwszy w naszych zawodach Elżbieta Bereś z Dębicy.

W najmłodszej kategorii mężczyzn bezkonkurencyjny był Michał Kiełboń z Przeworska (najlepszy wynik wśród lekarzy), drugie miejsce zajął Michał Niewczas z Lublina. W kategorii M2 zwyciężył także debiutant Piotr Turzański z Zielonej Góry przed Bartłomiejem Jarnotem z Sosnowca i Mariuszem Trusem z Lublina. Mistrzem Polski w kategorii M3 został Tomasz Kalisiak ze Skierniewic, a w kategorii M4 Jacek Łabudzki z Sandomierza.

Jak na stolicę lekarskiego triathlonu przystało Sandomierz godnie zadbał o właściwą organizację i oprawę zawodów, do czego przyczyniła się także Naczelna Izba Lekarska wspierając imprezę kwotą 1500 zł. Następna impreza w randze Mistrzostw Polski Lekarzy już 25 sierpnia, a to letnie mistrzostwa w triathlonie na dystansie sprinterskim organizowane, jak co roku, na pięknej Ziemi Sandomierskiej. Do startu w tych zawodach zachęcam również koleżanki i kolegów lekarzy z całej Polski, w tym w sposób szczególny czytelników „Gazety Lekarskiej”.