19 marca 2024

Edukacja i wiedza vs nowotwory i osteoporoza

Stosowanie alternatywnych zamiast konwencjonalnych metod leczenia zwiększa ryzyko śmierci u chorych na nowotwory, a właściwa edukacja chorych na raka gruczołu krokowego ma wpływ na stosowanie się do zaleceń związanych z profilaktyką osteoporozy.

Foto: pixabay.com

Chorzy na raka gruczołu krokowego poddawani są terapii zmniejszającej stężenie testosteronu we krwi i w konsekwencji mają zwiększone ryzyko utraty gęstości mineralnej kości, co może prowadzić do złamań patologicznych.

W czasopiśmie Cancer opublikowano wyniki badania II fazy z randomizacją, porównującego dwa modele edukacji chorych na temat profilaktyki utraty gęstości mineralnej kości. 119 chorych przydzielono do trzech grup.

Pierwsza otrzymała ulotkę o profilaktyce chorób kości oraz zalecenia dla lekarza rodzinnego dotyczące właściwego postępowania, druga grupa otrzymała ulotkę oraz pomoc koordynatora zajmującego się chorobami kości, a ostatnia była pod standardową opieką lekarską. Wykazano, że grupy interwencyjne lepiej dbały o stan kości.

Po 6 miesiącach obserwacji 58% chorych z grupy pierwszej, 81% z drugiej i tylko 36% z trzeciej wykonało zalecany pomiar gęstości mineralnej kości. Dodatkowo w pierwszej i drugiej grupie odnotowano częstsze stosowanie się do zaleceń lekarskich odnoście przyjmowania witaminy D i wapnia, jednak tylko dla grupy pierwszej były to wyniki istotnie statystycznie. Więcej: onlinelibrary.wiley.com.

Natomiast w  badaniu opublikowanym w Journal of the National Cancer Institute porównano wyniki przeżycia 281 chorych na nieprzerzutowego raka piersi, płuca, gruczołu krokowego oraz jelita grubego, którzy zamiast konwencjonalnego leczenia onkologicznego wybrali alternatywne metody postępowania, z wynikami leczenia chorych leczonych zgodnie ze standardami onkologicznymi.

Chorzy wybierający medycynę alternatywną byli średnio młodsi, z lepszymi dochodami i wykształceniem, i płci żenśkiej. Przeanalizowano 840 chorych z czego 280 korzystało z medycyny alternatywnej, a pozostali z konwencjonalnych metod leczenia (chirurgia, radioterapia, chemioterapia, hormonoterapia).

Wykazano, że stosowanie tylko alternatywnych form terapii wiąże się z gorszym wskaźnikiem 5-letnich przeżyć (54,7% vs 78,3%). Największą różnicę w pięcioletnich przeżyciach odnotowano dla chorych na raka piersi. Chore stosujące alternatywne formy leczenia miały ponad pięciokrotnie wyższe ryzyko zgonu niż kobiety leczone zgodnie ze standardami onkologicznymi.

Dla chorych na raka jelita grubego ryzyko zgonu było ponad czterokrotnie wyższe, a dla chorych na raka płuca ponad dwukrotnie. U chorych na raka gruczołu krokowego nie odnotowano istotnych statystycznie różnic w pięcioletnich przeżyciach co wiązano z naturalnym długoletnim przebiegiem tej choroby i krótkim czasem obserwacji. Więcej: academic.oup.com.