19 kwietnia 2024

Prof. Kulpa: Cukrzycą jednym z priorytetów polityki zdrowotnej

Jednym z podstawowych celów poprawy jakości leczenia cukrzycy powinno być jej wczesne wykrywanie oraz uzyskiwanie przez możliwie jak największą liczbę chorych indywidualnych, możliwych do osiągnięcia pożądanych efektów terapeutycznych.

Foto: pixabay.com

Komentuje prof. Tomasz Klupa, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego:

– Duża liczba pacjentów z cukrzycą, jak i prognozowany dynamiczny wzrost liczby zachorowań w najbliższych latach, powinny skłaniać osoby odpowiedzialne za politykę zdrowotną w Polsce do intensyfikacji działań zmierzających do ograniczenia prognozowanych trendów zachorowalności.

Obok walki z nowotworami i chorobami układu krążenia, walka z cukrzycą powinna zostać zaliczona do priorytetów polityki zdrowotnej w zakresie decyzji refundacyjnych. Na liście refundacyjnej wciąż brakuje nowoczesnych leków (leków inkretynowych, flozyn), które mogą skutecznie obniżać poziom glukozy bez ryzyka rozwoju hipoglikemii, efektywnie sprzyjać redukcji masy ciała.

Co więcej, niektóre ze wspomnianych preparatów, niezależnie od obniżania glikemii, znacząco redukują ryzyko powikłań kardiologicznych, w tym przede wszystkim zmniejszają śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych. Brak jest także refundacji  nowych generacji analogów insuliny, m.in. insuliny ultraszybkodziałającej, która otwiera nowy rozdział w insulinoterapii.

Działa szybciej od momentu podania, w krótszym czasie osiąga maksymalne stężenie i również w krótszym czasie kończy swoje działanie. Mówimy, że profil farmakokinetyczny tego leku jest bardziej zbliżony do fizjologii. Dzięki temu możemy skuteczniej redukować glikemię poposiłkową i ograniczać ryzyko rozwoju powikłań.

Potencjalnymi beneficjentami stosowania tej insuliny mógłby być bardzo szeroki panel pacjentów, w tym np. chorzy leczeni za pomocą osobistej pompy insulinowej. Refundacja ultraszybkodziałającego analogu insuliny spowodowałaby  lepsze wykorzystanie środków zainwestowanych przez państwo w technologię „pompową”.