28 marca 2024

Wielkopolska Izba Lekarska w Poznaniu

Lekarze i lekarze dentyści z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu uchodzą za rzetelnych, uczciwych, ale też odważnych. Wiedzą, czego chcą i potrafią o to zawalczyć, jednak zawsze z poszanowaniem prawa i porządku. Postawy te kształtowała trudna przeszłość, do której samorząd lekarski działający w tym regionie często się odnosi.

Siedziba izby

Wielkopolska Izba Lekarska w Poznaniu swoim zasięgiem obejmuje dawne województwa: poznańskie, konińskie, leszczyńskie i kaliskie. Na wniosek lekarzy z dawnego województwa pilskiego w obszar działania WIL w 1999 r. Naczelna Rada Lekarska włączyła województwo pilskie.

Obecnie izba ta zalicza się do największych w kraju, zrzesza 10 634 lekarzy i 3262 lekarzy dentystów. Ma pięć delegatur pokrywających się terytorialnie z byłymi województwami, którymi kierują: w Koninie (Katarzyna Piotrowska), w Lesznie (Lidia Dymalska-Kubasik), w Kaliszu (Mariusz Pluciński), w Pile (Aldona Pietrysiak) i w Delegaturze Ostrowsko-Krotoszyńsko-Ostrzeszowskiej (Wiesław Wawrzyniak). Szefowie delegatur są w randze wiceprezesów, a dwoje z nich to lekarze dentyści.

Praca i oszczędność

Po likwidacji izb w 1950 r. majątki samorządów lekarskich sprzed wojny zabrał Skarb Państwa. Mimo starań poznańskiej izbie również nie udało się ich odzyskać. Zakupione przed wojną ze składek lekarzy posiadłości (trzy nieruchomości przy ul. Chudoby, obecnie ul. Taczaka, przy św. Marcinie i przy ul. Jackowskiego) przy aktualnie obowiązujących uregulowaniach prawnych są nie do odzyskania, ale poznańscy lekarze nie tracą nadziei.

– Mimo kryzysu przed wojną była to najbardziej zamożna izba w kraju, co wynika z poznańskiego zamiłowania do pracy organicznej, porządku i oszczędnego wydawania pieniędzy – zaznacza prezes izby, Krzysztof Kordel.

Integracja poprzez zabawę

Poznańską inicjatywą jest również Polska Orkiestra Lekarska. Składa się z 43 lekarzy muzyków, koncertuje dwa razy do roku, przy znaczącej pomocy Naczelnej Izby Lekarskiej. Tak duża izba musi mieć także swoich sportowców, są wśród nich lekkoatleci, maratończycy, mistrz świata w szachach symultanicznych i grupa osiągających sukcesy tenisistów.

Cały artykuł Lucyny Krysiak w najnowszym wydaniu „Gazety Lekarskiej Premium” (nr 5/2014)