20 kwietnia 2024

Czy każda pasta z fluorkiem jest skuteczna?

Szczotkowanie zębów pastą z fluorkiem jest powszechnie stosowane jako środek wspomagający ochronę zębów przed próchnicą, spowodowaną spożywaniem pokarmów oraz napojów bogatych w cukier. Cukry z pożywienia są przekształcane w kwasy przez bakterie w płytce nazębnej, co może prowadzić do demineralizacji, tj. stopniowej utraty minerałów od spodu powierzchni zęba.

Foto: freeimages.com

Fluorek może zatrzymać ten proces oraz wesprzeć naturalną odbudowę zębów (remineralizację), nie dopuszczając do rozprzestrzeniania się próchnicy. Aktualne wyniki badań* potwierdzają, że nie każda pasta dostarcza zębom ilość fluorku optymalną dla ich ochrony.

Odmienny potencjał remineralizacji

Jeśli zlekceważy się problem demineralizacji, powierzchnia zęba ulega zniszczeniu, tworząc ubytek. Fluorek dostarczany do powierzchni zęba podczas szczotkowania powoduje, że jest ona mniej podatna na rozpuszczanie przez kwasy i jednocześnie bardziej odporna na próchnicę. Poziom fluorku, który może być zastosowany w paście do zębów, jest ściśle określony, dlatego ważne jest aby zoptymalizować jego dostarczanie. Nie wszystkie pasty do zębów zawierające fluorek wykazują taki sam potencjał remineralizacji. Na absorpcję fluorku mają wpływ także inne czynniki, tj. źródło fluorku, dobór materiału ściernego, a także pozostałe składniki pasty.

Ważna jest dieta

Regularne dostarczanie fluorku jest ważne dla profilaktyki zdrowia jamy ustnej przede wszystkim u dzieci. Próchnica jest najczęstszą chorobą u dzieci. Dzieci chorują na nią 5 razy częściej niż na astmę oraz 7 razy częściej niż na katar sienny. Przyczyną jest zwiększone spożycie słodzonych pokarmów i napojów, w tym tzw. cukrów ukrytych, znajdujących się w gotowanej skrobi (fermentujące węglowodany).

* Badanie wykonane na zlecenie GlaxoSmithKline oraz Instytutu Badań Zdrowia Jamy Ustnej (OHRI)