19 kwietnia 2024

70. rocznica Powstania Warszawskiego (zdjęcia)

1 sierpnia będziemy obchodzić 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – zbrojnego wystąpienia Polaków przeciwko okupującym Warszawę Niemcom. Przypomnijmy, że w 1944 roku, podczas dramatycznego zrywu, powstańcom, a także ludności cywilnej, ofiarnie pomagało kilka tysięcy sanitariuszek i wielu lekarzy.

W stolicy od kilku dni trwają uroczyste obchody upamiętniające Powstanie Warszawskie. Wczoraj, w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, odbyło się uroczyste spotkanie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z żyjącymi powstańcami, podczas którego wręczono kilkadziesiąt orderów i odznaczeń państwowych. – To spotkanie jest znakiem żywej pamięci tych heroicznych, ale i dramatycznych wydarzeń sprzed 70 lat. Składamy hołd za piękną służbę, determinację w walce. Walczyliście o niepodległość całej Polski, o godność każdego człowieka – mówił Bronisław Komorowski.

Tego samego dnia wieczorem powstańcy zebrali się na dziedzińcu warszawskiego ratusza, by wspólnie obejrzeć spektakl „Młoda Warszawa – życie codzienne walczącej stolicy”. Były emocje, wzruszenie i podniosła atmosfera, obrazy sprzed lat wróciły. Wcześniej, bo już na początku tygodnia, otwarto w Berlinie wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”. Różnego rodzaju uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą się odbywały aż do 2 października i zakończą  zgaszeniem ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego.

W najbliższym, sierpniowo-wrześniowym numerze „Gazety Lekarskiej”, ukażą się teksty na temat Powstania Warszawskiego i udziału w nim polskich służb medycznych. Już teraz serdecznie zapraszamy do lektury.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało aż 63 dni (do 3 października). Militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, a politycznie przeciw Związkowi Radzieckiemu oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. W trakcie walk zginęło lub zaginęło ok. 16 tys. powstańców, 20 tys. odniosło rany, a do niewoli trafiło 15 tys. spośród nich. Natomiast naloty, ostrzał artyleryjski, ciężkie warunki bytowe i masakry dokonywane przez oddziały niemieckie doprowadziły do śmierci 150-200 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy.

   

   

   

   

        

Foto: Marta Jakubiak