29 marca 2024

Kiedy nie wolno delegować lekarzy rezydentów

„Dyżury medyczne w SOR, o ile nie są uwzględnione w programie specjalizacji, mogą być realizowane jedynie za zgodą zainteresowanego lekarza, z zachowaniem obowiązujących norm czasu pracy, pod warunkiem, że nie utrudnia to realizacji programu specjalizacji” – taką informację otrzymał Filip Dąbrowski, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia.

Foto: Marta Jakubiak

Pismo podpisane przez Edytę Kramek, zastępcę dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zostało w piątek opublikowane na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej. Czytamy w nim, że rezydentura to szczególny rodzaj umowy o pracę, ściśle określającej nie tylko cel i czas jej zawarcia, ale również sposób realizacji, a wszelkie opóźnienia w realizacji programu prowadzą do przedłużania procesu szkolenia. Jest to zjawisko niekorzystne przede wszystkim ze względu na obniżenie efektywności wykorzystania miejsc szkoleniowych.

Resort rozwiewa wątpliwości

„Do prowadzenia specjalizacji zgodnie z programem i planem jej odbywania, każda jednostka szkoląca zobowiązuje się w § 1 ust. I umów zawieranych z Ministrem Zdrowia, na refundowanie kosztów zatrudnienia rezydentów. Zatem oddelegowanie lekarza do pracy w innym oddziale niż przewiduje to program specjalizacji jest niezgodne z tą umową, co zgodnie z § 2 ust 5 ww. umowy, wiąże się z koniecznością zwrotu środków finansowych przekazanych przez Ministra Zdrowia na jej realizację” – czytamy w piśmie.

Apel do ministra Bartosza Arłukowicza

Przypomnijmy, że w trakcie XXIII Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Lekarzy, która w dniach 13-15 czerwca br. odbyła się w Krakowie, podjęto apel wzywający ministra zdrowia do podjęcie działań w zakresie rozwiązania problemów wynikających z realizacji obowiązku dyżurowego w trakcie specjalizacji. Problemy te, jak czytamy w dokumencie, dotyczą przede wszystkim:

  • zapewnienia możliwości odbywania dyżurów ze strony pracodawców,
  • miejsca wykonywania dyżurów (oddział prowadzący specjalizację, a nie SOR lub Izba Przyjęć),
  • wynagradzania pracownika za pełnione dyżury,
  • zapewnienia nadzoru specjalistycznego w trakcie dyżuru.