19 kwietnia 2024

Ewa Kopacz – lekarz, który został premierem

W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski powierzył Ewie Kopacz misję tworzenia rządu. Nowy gabinet prawdopodobnie zostanie powołany 22 września, a sejmowe exposé ma wygłosić 27 września. – Domy, w których rządzą kobiety, wychodzą na tym dobrze – powiedziała nowa pani premier.

72. posiedzenie Sejmu. Foto: Rafał Zambrzycki

Ewa Kopacz urodziła się w 1956 roku w podradomskim Skaryszewie. Wychowywała się w Radomiu, gdzie ukończyła liceum. W 1981 ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie, posiada specjalizację drugiego stopnia w zakresie medycyny rodzinnej i pierwszego stopnia w zakresie pediatrii. Do 2001 roku kierowała zakładem opieki zdrowotnej w Szydłowcu.

Szczepionki kością niezgody

W latach 1998-2001 zasiadała w sejmiku województwa mazowieckiego. Od 2001 roku nieprzerwanie pracowała w Sejmie, m.in. jako przewodnicząca Komisji Zdrowia. W latach 2007-2011 była ministrem zdrowia. W 2009 roku sprzeciwiła się zakupowi przez polski rząd szczepionek przeciwko tzw. świńskiej grypie w okresie pandemii, którą ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Przysporzyło to jej wielu zwolenników, gdyż – jak mówią osoby zgadzające się z jej ówczesną decyzją – powiedziała twarde „nie” presji ze strony koncernów farmaceutycznych.

Zmiany w Ministerstwie Zdrowia?

Od 2011 roku Ewa Kopacz była marszałkiem Sejmu. 3 września br. zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej rekomendował jej kandydaturę na urząd prezesa Rady Ministrów w związku z zapowiedzią rezygnacji Donalda Tuska, który został wybrany na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. Na razie nie wiadomo, czy na stanowisku pozostanie Bartosz Arłukowicz, który w fotelu szefa resortu zdrowia zastąpił właśnie Ewę Kopacz.