23 kwietnia 2024

Nie każdy szpital przyjmie pacjentów z Ebolą

W jaki sposób nasze szpitale przygotowane są na zagrożenie wynikające z ewentualnego pojawienia się pacjentów z gorączką krwotoczną Ebola? Poniżej prezentujemy wypowiedź dr. Marka Gawlińskiego, zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie (woj. wielkopolskie). 

Foto: freeimages.com

– Nasza placówka jest szpitalem wieloprofilowym bez oddziału zakaźnego, w związku z czym nie przewiduje się hospitalizacji pacjentów zakażonych wirusem Ebola. W przypadku podejrzenia zakażenia pacjent przekazany zostanie do szpitala zakaźnego.

Karetki pogotowia, którymi dysponujemy, nie są przystosowane do transportu chorych na choroby wysoce zakaźne w związku z powyższym transport pacjenta podejrzanego o zachorowanie na gorączkę krwotoczną byłby dużym problemem. Szpitalny Oddział Ratunkowy posiada separatki z pełnym węzłem sanitarnym posiadające wejście z zewnątrz, dzięki czemu pacjent z gorączką krwotoczną może być przyjęty bez kontaktowania się z innymi pacjentami na SOR.

Aktualnie posiadamy 7 masek ochronnych z filtrem FFP3, w tym 3 sztuki na SOR i 4 sztuki w Dziale Pomocy Doraźnej do dyspozycji personelu karetek pogotowia. Personel karetek może pobrać maski w razie potrzeby, nie ma ich jednak na wyposażeniu w pojazdach. Każda karetka wyposażona jest w podstawowe środki ochrony, tj. rękawice jednorazowe, maski chirurgiczne i fartuchy ochronne flizelinowe. Nie posiadamy kombinezonów ochrony biologicznej.

W szpitalu od 2010 roku opracowana jest „Księga zakażeń” zawierająca opis procedur izolacyjnych, w tym z gorączką krwotoczną. Na oddziały szpitalne, w tym SOR i do Działu Pomocy Wieczornej i Świątecznej, przesłano materiały m.in. ‘Informację odnośnie środków ochrony osobistej preferowanych dla osób mających kontakt z osobą chorą na wirusową gorączkę krwotoczną Ebola w celu zabezpieczenia się przed zakażeniem’ oraz streszczenie opracowania ‘Epidemia gorączki krwotocznej Ebola w krajach Afryki zachodniej – ocena ryzyka ECDC’”.