28 marca 2024

NFZ oszczędza, pacjent płaci więcej

Ustawa refundacyjna funkcjonuje już prawie trzy lata – w tym okresie wzrosły indywidualne wydatki na leczenie, za to Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza coraz mniej pieniędzy na dopłaty na zakup leków. Takie dane płyną z raportu przygotowanego przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.

Foto: Mariusz Tomczak

Ministerstwo Zdrowia ma także opublikować swoją analizę w tej sprawie, ale jeszcze na niego czekamy. Narodowy Fundusz Zdrowia co roku na refundację leków powinien przeznaczać 17 proc swojego budżetu. W 2012 roku, czyli pierwszym roku funkcjonowania ustawy refundacyjnej, wydano o 1,9 proc. mniej  na ten cel, a w 2013 roku – dokładnie o 2 proc. mniej. To w sumie aż 3,2 mld złotych.

– W 2012 roku różnica miedzy wydatkami a zaplanowanym budżetem faktycznie była znacząca – przyznaje Igor Radziewicz-Winnicki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, dodając jednocześnie, że w 2014 roku proces refundacji w wyraźny sposób przyspieszył. W kolejnych latach spowoduje to zmniejszenie poziomu niewykorzystanego budżetu na refundację nowych leków.

NFZ wydaje coraz mniej pieniędzy na leki, a z drugiej strony Polacy zostawiają coraz więcej pieniędzy w aptekach. Od 2012 roku spada liczba sprzedanych opakowań leków refundowanych, a wzrasta realizacja recept pełnopłatnych. Trend ten potwierdzają badania realizowane w ramach projektu „Diagnoza społeczna”, które pokazały, że wydatki Polaków na zakup środków farmaceutycznych w okresie obowiązywania ustawy wzrosły o 2 mld złotych.

ls