29 marca 2024

Śląski oddział IFMSA-Poland edukuje o cukrzycy

Corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny – Fredericka Bantinga, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy (World Diabetes Day). Podobnie jak w poprzednich latach, w obchody włączył się śląski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Tegoroczną edycję World Diabetes Day zaplanowano z niespotykanym dotychczas rozmachem. – Cukrzyca jest chorobą, z którą może zetknąć się każdy – czy to jako pacjent, członek rodziny kogoś cierpiącego na cukrzycę czy świadek zasłabnięcia osoby chorej na ulicy. Dlatego chcemy dotrzeć z informacją do jak największej liczby osób w każdym wieku – tłumaczy Gniewko Więckiewicz ze śląskiego oddziału IFMSA-Poland.

Z myślą o najmłodszych studenci przygotowali m.in. konkursy plastyczne w przedszkolach. Oprócz tego odbędzie się również konkurs internetowy na najciekawsze zdjęcie osoby ubranej na niebiesko, a także warsztaty diabetologiczne dla studentów medycyny. Dodatkowo między 10 a 16 listopada część restauracji na terenie śląskich miast będzie dołączać do zamówień ulotki z informacjami na temat cukrzycy oraz serwetki z logo WDD (World Diabetes Day).

14 listopada o godz. 17.00 na dworcu autobusowym w Tarnowskich Górach studenci zorganizują flash mob, mający na celu zwrócenie uwagi na problematykę cukrzycy. Wieczorem (o godz. 19.00) katowicki Spodek i  gliwicka Radiostacja, podobnie jak tysiące innych budynków na całym świecie, zostaną podświetlone na niebiesko. Jest to kolor symbolizujący World Diabetes Day.

Dzień później odbędzie się ogólnopolska akcja IFMSA-Poland zorganizowana w centrach handlowych, podczas której członkowie Stowarzyszenie będą przeprowadzać badania profilaktyczne oraz udzielać informacji na temat cukrzycy. Na Śląsku akcja odbędzie się w CH Platan w Zabrzu i CH 3 Stawy w Katowicach w godz. 10.00-18.00. Po otrzymaniu wyników badań, każda osoba zostanie skierowana do punktu edukacyjnego wyposażonego w materiały informacyjne dotyczące norm wysokości glikemii, ciśnienia tętniczego oraz ulotki na temat zdrowego odżywiania oraz zalecanej aktywności fizycznej.

– Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że bardzo wielu przyczynom cukrzycy, takim jak zła dieta, brak ruchu czy otyłość, jesteśmy w stanie zapobiegać. Bardzo ważną sprawą jest też szybkie rozpoznanie choroby. Staramy się wyczulić pacjentów na konieczność wczesnego zgłaszania się do lekarza, co zmniejsza niebezpieczeństwo rozwoju niebezpiecznych powikłań – podkreśla Gniewko Więckiewicz.

Cukrzyca stanowi obecnie jedną z najczęstszych niezakaźnych chorób na świecie. Co 10 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby, co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. Według statystyk Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) choruje już 382 mln osób, a do 2035 roku liczba ta może wzrosnąć do 592 mln. W Polsce na cukrzycę cierpi ok. 3 mln osób.