Wielkopolska policja nie boi się wirusa Ebola

W jaki sposób policja jest przygotowana na ewentualne pojawienie się gorączki krwotocznej Ebola. Czy są przygotowane jakieś specjalne procedury i na czym one polegają? Kto je ustala? Czy policjanci przeszli dodatkowe szkolenia na wypadek zagrożenia epidemiologicznego? O odpowiedź poprosiliśmy rzecznika wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Andrzej Borowiak.

Foto: Marta Jakubiak

– Policja w Wielkopolsce jest przygotowana do takich sytuacji. Od 2004 roku podstawą do odpowiednich działań jest Zarządzenie Komendanta Głównego Policji wprowadzające szereg procedur reagowania w sytuacjach kryzysowych. Jednym z elementów, które przewidziano, jest zarządzanie sytuacją w wypadku wystąpienia zagrożenia chorobą zakaźną.

Zaangażowanie policji w takich sytuacjach jest konieczne, gdy np. istnieje zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ryzyko naruszenia porządku publicznego, wystąpienie objawów paniki wśród mieszkańców i innych czynników mających znaczenie dla bezpieczeństwa. Po uzyskaniu informacji o wystąpieniu zagrożenia podstawowym zadaniem policji jest zawiadomić o tym odpowiednie służby, straże i inspekcje.

Nawiązywana jest także ścisła współpraca oraz wymiana informacji z organami administracji publicznej i instytucjami właściwymi w sprawach zwalczania chorób zakaźnych. W miejscach występowania choroby zakaźnej działanie policji polega przede wszystkim na informowaniu mieszkańców o zagrożeniu, monitorowaniu terenu, zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Policja także zapewnia sprawny dojazd do miejsca zagrożenia ekipom ratowniczym. Innym istotnym działaniem policjantów jest ochrona działania punktów medycznych. W zakresie współdziałania policji z podmiotami i instytucjami odpowiedzialnymi za reagowanie kryzysowe następuje wymiana informacji. Ponadto uzgadniane są wszelkie działania, które mają zapewnić tym służbom skuteczne funkcjonowanie.

W kontekście pojawiających się informacji o ewentualnym ryzyku pojawienia się gorączki krwotocznej Ebola odbyły się spotkania policjantów z przedstawicielami służb, na których szczegółowo omówiono kompetencje, obowiązki i zadania do realizacji w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.