Misja w Afryce – fotoreportaż Katarzyny Gieryn

Lekarze z województwa kujawsko-pomorskiego na przełomie października i listopada 2014 roku byli na misji w Czadzie, gdzie nieśli specjalistyczną pomoc medyczną pacjentom. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Katarzyny Gieryn, lekarki, która była jednym z uczestników tej wyprawy.

W skład sześcioosobowej grupy weszło 5 lekarzy i pielęgniarka. Wyprawie przewodził prof. Marek Jackowski, ordynator Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Pozostali uczestnicy to: dr n. med. Jacek Piątkowski, lekarz specjalista chirurgii ogólnej, dr n. med. Robert Mielcarek, lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, dr n. med. Ewa Sztuczka, pielęgniarka instrumentariuszka, dr Krystian Karbowski, rezydent w trakcie specjalizacji z anestezjologii intensywnej terapii, dr Katarzyna Gieryn, prezes Fundacji Medici Homini, rezydent w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.

Średnia długość życia w Czadzie wynosi 43 lata, a 20 procent dzieci do 5. roku życia umiera. Nie istnieje tu specjalistyczna opieka lekarska.

W czasie 3-tygodniowego pobytu w szpitalu Donomanga wykonano ponad 40 operacji chirurgicznych. Poza tym polscy lekarze prowadzili pracę całej lecznicy, w którym pomocy szukają dorośli i dzieci ze wszystkimi chorobami świata. Placówka jest prowadzona przez misję hiszpańską. Niestety brakuje tam lekarza na stałe i większość opieki sprawują miejscowi pielęgniarze.

Misja „Lekarze specjaliści dla Czadu” organizowana pod egidą Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu rozpoczęła się 25 października i trwała do 15 listopada. Wyjazd przygotowała Fundacja Medici Homini, przy współfinansowaniu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.