Pakiet to niedopracowana rewolucja systemowa

W piątek 13 lutego 2015 roku Naczelna Rada Lekarska jednogłośnie podjęła decyzję o przygotowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w celu sprawdzenia zgodności zapisów pakietu z Konstytucją RP (zobacz więcej). O powodach planowanego zaskarżenia mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

13.02.2015: posiedzenie NRL. Foto: Mariusz Tomczak

– Naszą decyzję w tej sprawie uzasadniają nie tylko wątpliwości prawne, ale także pierwsze doświadczenia wynikające z wprowadzania pakietu w życie. Chaos, ograniczenia finansowe i naciski administracyjne wynikające z wdrażania zapisów pakietu, zagrażają wielu pacjentom.

Szczególne trudności w leczeniu chorych dostrzegamy w przypadku schorzeń nowotworowych, z których wiele – jak się okazuje – z różnych powodów nie kwalifikuje niektórych pacjentów do objęcia ich szybką ścieżką diagnostyczną w ramach pakietu. Narastają także problemy w leczeniu pacjentów nieonkologicznych.

Leczenie i opieka nad chorymi zostały w wielu aspektach utrudnione, a zamiast skrócenia kolejek, w wielu placówkach kolejki wydłużyły się. Życie i zdrowie pacjentów nie może być przedmiotem eksperymentów politycznych, a lekarze nie mogą tracić zaufania chorych przez chaos spowodowany niedopracowaną rewolucją systemową.

My, lekarze, oczywiście doskonale wiemy, że bez względu na ogromne trudności, jakie powstały w leczeniu chorych w związku z pakietem onkologicznym, nigdy nie możemy pozostawić naszych pacjentów. Dlatego zaapelowaliśmy do wszystkich lekarzy, by wybierali diagnostykę i sposoby leczenia chorych, nie zważając na trudności z pakietem onkologicznym, bo dobro chorego, a nie zapisy pakietu, mają być dobrem najwyższym.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.