Coraz bliżej radioterapii we Włocławku

Trwają zaawansowane prace budowlane włocławskiego zakładu radioterapii – jednostki Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Inwestycja ma być gotowa za kilka miesięcy. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci na początku przyszłego roku.

Foto: Jacek Piotrowski, UMWKP

Budowa ruszyła w sierpniu 2014 roku i ma kosztować w sumie ok. 50 mln zł. Zakład będzie się mieścił w trzykondygnacyjnym budynku z dwoma bunkrami przeznaczonymi na stosowane w leczeniu nowotworów akceleratory wysokoenergetyczne. Obiekt powstaje dzięki wsparciu unijnych dotacji i Narodowego Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi.

– Placówka wykonuje diagnostykę obrazową (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, badania techniką USG, mammografia), posiada też zespół poradni przyjmujących pacjentów w trybie ambulatoryjnym, salę zabiegową z chirurgią jednego dnia oraz ambulatorium chemioterapii – informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Radioterapia to jedna z trzech metod, obok chirurgii i chemioterapii, stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych. „W przypadku raka prostaty, odbytu, gardła, jej zastosowanie jest lepszą alternatywą niż zabieg chirurgiczny. Dlaczego? Ponieważ skutki uboczne są minimalne i mijają. W przypadku chirurgii zostawiają trwałe okaleczenie i niedogodność do końca życia, jak np. worek stomijny” – czytamy na stronie internetowej bydgoskiego ośrodka onkologicznego, którego ofertę leczniczą uzupełni zakład radioterapii we Włocławku.

ls

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.