20 kwietnia 2024

Psycholog warunkiem kontraktu na ginekologię?

Rzecznik Praw Pacjenta chce, aby podmioty lecznicze, które realizują świadczenia w zakresie ginekologii i położnictwa w warunkach szpitalnych, zapewniały dostęp do psychologa. Takie rozwiązanie poparł już minister zdrowia, niedługo więc spełnienie tego postulatu może być obligatoryjne dla każdej placówki, która chce realizować kontrakt w ramach NFZ w tym zakresie.

Szpital Bielański w Warszawie. Foto: R. Motyl

Jak informuje Rzecznik Praw Pacjenta, do jego biura wpływają zgłoszenia kobiet oraz ich rodzin, które wskazują na brak wsparcia, zrozumienia oraz empatii ze strony lekarzy i innych pracowników medycznych podczas udzielania pacjentkom świadczeń zdrowotnych z obszaru ginekologii i położnictwa. I m.in. właśnie stąd wziął się pomysł na wprowadzenie dodatkowego wymogu.

Po poradę do konsultantów

W związku z zaistniałą sytuacją zwrócono się do konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz neonatologii, konsultantów wojewódzkich w dziedzinie psychologii klinicznej a także do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego o opinię, czy na oddziałach ginekologiczno-położniczych powinien istnieć obowiązek zatrudniania psychologów.

Co na to eksperci?

Większość zapytanych o opinię w tej sprawie popiera zaproponowane rozwiązanie. Wskazują, że konieczność zatrudnienia psychologów na oddziałach ginekologiczno-położniczych przede wszystkim związana jest z zapewnieniem szybkiej pomocy w sytuacjach kryzysowych. Podkreślają również, że pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezwykle ważna, bo ogranicza ujemne skutki takich doświadczeń. Przeciwny temu pomysłowi jest konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, którzy uważają, ze obecna forma współpracy z psychologami (na zasadzie konsultacji) jest wystarczająca.

Opinia decydentów

Ze sprawą zapoznał się też minister zdrowia. W odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Pacjenta, podsekretarz stanu w resorcie zdrowia Aleksander Sopliński napisał, że Ministerstwo Zdrowia będzie zabiegało o wprowadzenie w podmiotach leczniczych świadczeń psychologa jako koniecznego warunku przy udzielaniu świadczeń w zakresie neonatologii oraz położnictwa i ginekologii. Zmiana ta ma nastąpić przy okazji najbliższej nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

ls