NIL wspiera kampanię „Rak wolny od bólu”

Koalicja na Rzecz Walki z Bólem i Fundacja Wygrajmy Zdrowie rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem „Rak wolny od bólu”, bo chce walczyć z powszechnie funkcjonującymi stereotypami: „Rak musi boleć”, „Trzeba się przyzwyczaić do bólu”, „Leki opioidowe to narkotyki”.

W konferencji prasowej, inaugurującej kampanię, uczestniczył m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki (na zdjęciu). W całą inicjatywę zaangażował się również Jerzy Stuhr – społeczny ambasador kampanii. Pragnie on podzielić się swoim doświadczeniem w walce z chorobą nowotworową, promując ideę praw pacjenta do życia bez bólu, niezależnie od etapu choroby.

W ramach kampanii odbędą się bezpłatne konsultacje dla pacjentów onkologicznych w zakresie leczenia bólu. Akcja nosi tytuł „Soboty wolne od bólu” i zostanie przeprowadzona w poradniach leczenia bólu, hospicjach oraz szpitalach w kilku miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Częstochowie, Opolu i Gliwicach. Informacja o terminie i miejscu konsultacji zostanie zamieszczona na plakatach w wybranych palcówkach POZ.

Ból jest chorobą samą w sobie i powinien być leczony równie intensywnie jak sam nowotwór. Na świecie, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wiodącą rolę w terapii bólu o średnim i dużym stopniu nasilenia odgrywają opioidy, które stosowane przez lekarzy zgodnie z wspomnianymi zaleceniami, pozwalają na skuteczną terapię oraz wpływają pozytywnie na jakość życia pacjenta.

W Polsce leki opioidowe są wciąż rzadko stosowane pomimo, że przyjmowane zgodnie ze wskazaniem, nie uzależniają i są bezpieczne dla chorego. Faktycznym problemem jest niska wiedza całego społeczeństwa, także wśród lekarzy, na temat obowiązujących zasad leczenia bólu.

– Trudno zmieniać utarte stereotypy, gdy leki opioidowe są regulowane ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, co tylko pogłębia obawy pacjentów i lekarzy oraz jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną – zwraca uwagę dr n. med. Jadwiga Pyszkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.

Ponad połowa pacjentów ankietowanych przez Koalicję na Rzecz Walki z Bólem, obawia się przyjmowania leków opioidowych z powodu strachu przed uzależnieniem lub posądzeniem o bycie narkomanem. Chorzy, stosując tradycyjne formy terapii, zmagają się z silnym bólem nowotworowym, przyjmują gigantyczne ilości środków przeciwbólowych wydawanych bez recepty, które są nieskuteczne na tym etapie choroby i powodują poważne działania niepożądane. W efekcie 79 proc. ankietowanych chorych przyznaje, że przyjmowane leki przeciwbólowe nie uśmierzają bólu wystarczająco, cierpią fizycznie i emocjonalnie.

Kampania uzyskała poparcie szeregu organizacji. Patronatu honorowego udzieliła sejmowa Komisja Zdrowia. Patronat merytoryczny objęło: Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne. Patronatu udzielili: Naczelna Izba Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych. Patronem medialnym jest m.in. Telewizja Polska.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.