19 marca 2024

Kobiety karmiące: najedzone, ale nieodżywione

Eksperci postanowili sprawdzić, jak wygląda dieta kobiet karmiących piersią i jak komponowany przez nie jadłospis wpływa na ich zdrowie. Wyniki badania „Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia matek karmiących piersią dzieci w wieku powyżej 2 miesięcy”, przeprowadzonego przez dr inż. Danutę Gajewską oraz prof. Barbarę Królak-Olejnik*, są co najmniej niepokojące. Dlaczego?

Foto: Mariusz Cieszewski, MSZ

Okazuje się, że kobietom karmiącym piersią brakuje odpowiedniego wsparcia w zakresie poradnictwa żywieniowego, w ich diecie istnieje wiele nieprawidłowości, a aż 70% badanych matek miało za niskie stężenie witaminy D3 w organizmie.

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne u kobiet karmiących rośnie o około 500 kalorii, wzrasta też zapotrzebowanie organizmu na niektóre mikroskładniki. Niestety, co pokazuje badanie, wartość energetyczna diety 75% ankietowanych kobiet nie przekraczała 2000 kcal. Jedynie 13% matek spożywało dietę o prawidłowej kaloryczności.

– Kobiety często, zamiast prawidłowych zaleceń, otrzymują lub same narzucają sobie rygorystyczne diety, eliminując z jadłospisu różnorodne produkty spożywcze. Stosowanie ograniczeń żywieniowych jest powszechne, mimo że według ekspertów nie ma potrzeby profilaktycznego wykluczania z diety wszystkich matek karmiących mleka, orzechów, owoców cytrusowych czy glutenu – mówi dr inż. Danuta Gajewska.

Przyczyną szeregu nieprawidłowości, występujących przy komponowaniu jadłospisu karmiącej matki może być brak profesjonalnej wiedzy. Z raportu wynika, że ponad 70% matek uczestniczących w badaniu, jako główne źródło wiedzy na temat zasad żywienia w czasie ciąży i laktacji, wskazało internet, tylko niewiele ponad połowa szuka informacji na temat właściwej diety u położnej lub w książkach. Jedynie 4% ankietowanych kobiet wskazało dietetyka jako źródło wiedzy na temat zasad żywienia w ciąży i w czasie laktacji.

* Badanie przeprowadzono na grupie 250 matek, w tym 183 kobiet karmiących wyłącznie piersią oraz 67 kobiet stosujących karmienie mieszane. Jego celem była ocena sposobu żywienia i zwyczajów żywieniowych, ocena wartości odżywczej diety matek oraz ocena stanu odżywienia matek na podstawie wskaźników antropometrycznych i wybranych wskaźników badań z krwi.