Na czym polega konizacja szyjki macicy?

Konizacja szyjki macicy to zabieg diagnostyczno-leczniczy, którego nie należy się bać. Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Izabelą Ulman-Włodarz, specjalistą ginekologiem-położnikiem.

Pani profesor, co to jest konizacja szyjki macicy? W jakim celu się ją wykonuje?

Konizacja to diagnostyczno-leczniczy zabieg ginekologiczny o poszerzonym zakresie. Wynik histopatologiczny uzyskany z pobranego materiału ma na celu ustalić czy rozwija się proces nowotworowy.

Jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu?

Zaleceniem do wykonania zabiegu konizacji jest zły, nieprawidłowy wynik cytologiczny, patologiczny obraz histopatologiczny materiału pobranego w badaniu kolposkopowym lub dysplazja nabłonka płaskiego. I dodatkowo stany przedrakowe szyjki macicy CIN1 CIN2, a także stany po usunięciu rozległych nadżerek mogą być wskazaniem do leczenia.

Jak wygląda zabieg, czy jest bolesny?

Konizacja polega na wycięciu stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy. Zabieg trwa około 20-30 minut. Wykonywany jest zarówno na sali operacyjnej, jak również w wysokospecjalistycznym gabinecie zabiegowym. Pacjentka jest znieczulona, dzięki czemu w trakcie nic nie czuje.

W przypadku osoby starszej, obarczonej innymi schorzeniami, np. kardiologicznymi czy zakrzepowymi, zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej przy znieczuleniu ogólnym. Podczas tego zabiegu musi być obecny lekarz anestezjolog. Inaczej jest podczas konizacji u osoby młodej, wtedy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu krótkotrwałym.

Czy zabieg jest skuteczny jako leczenie stanów przedrakowych?

Konizacja często usuwa zmienione komórki dysplastyczne i tym samym leczenie dobiega końca. Natomiast w przypadku, kiedy dysplazja nawraca lub jeżeli stwierdza się istnienie zmian nowotworowych szyjki macicy, zaleca się dalsze postępowanie leczenia według obowiązującej procedury.

Szerzej na temat chorób kobiecych tutaj.

Jakie są zalecenia po konizacji? Jakie kontrole, kiedy?

Po zabiegu konizacji pacjentka może odczuwać przez kilka godzin dyskomfort, np. bóle podbrzusza czy skurcze. Na szczęście są one krótkotrwałe. Najważniejszy jest okres rekonwalescencji kilka dni po zabiegu. Nie wolno zakładać wtedy tamponów, bo to mogłoby spowodować stan zapalny. Pacjentka powinna dołożyć starań przy higienie intymnej.

Dodatkowo każda pacjentka powinna być poinformowała przez lekarza, że upławy z pochwy, ich nieprawidłowy kolor czy nieprzyjemny zapach, a także stan podgorączkowy, mogą świadczyć o stanie zapalnym i powinna zgłosić się szybko do szpitala. Pacjentki z częstymi stanami zapalanymi zabezpiecza się antybiotykami, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Zaleca się także wizytę u lekarza dwa tygodnie po zabiegu. Lekarz podczas badania oceni czy rana dobrze się goi. Raz na rok powinno się wykonać badanie cytologiczne i kolposkopie.

Czy zdarzają się powikłania po zabiegu? Jakie?

Oczywiście, że tak jak po każdym zabiegu. Po konizacji mogą pojawić się powikłania, tj. obfite krwawienia, upławy (również ropne) lub podwyższona temperatura ciała.

Czy konizacji mogą poddawać się kobiety planujące potomstwo?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby po zabiegu panie nie mogły starać się o dziecko. Bardzo rzadko zdarza się, że skutkiem ubocznym może być niewydolność szyjkowa. Zazwyczaj szyjka bardzo ładnie się goi.

Czy zabieg ten może wpływać na jakość życia seksualnego? Kiedy można je rozpocząć?

Zabieg raczej nie powinien wpływać na jakoś życia seksualnego. Niemniej jednak należy odczekać około trzy tygodnie zanim ponownie zaczniemy uprawiać seks. Do tej pory nie słyszałam od żadnej z moich pacjentek, aby po konizacji miały jakiekolwiek problemy w sferze intymnej. Niemniej jednak wyjątki się zdarzają.

Czy są przeciwskazania do zabiegu?

Podobnie, jak przy innych zabiegach istnieją pewnie ograniczenia.Na pewno pacjentka nie może być w trakcie miesiączki. Dodatkowo, jeśli w organizmie są stany zapalne, powinny zostać doleczone przed zabiegiem.


Więcej materiałów z zakresu ginekologii tutaj.

Powiązane aktualności

komentarzy 11

Skomentuj
 1. Jagoda
  Lut 09, 2016 - 08:48 PM

  Bardzo fajnie napisane, pozdrawiam! 😉

  ODPOWIEDZ
 2. Paulina
  Mar 16, 2017 - 09:08 AM

  Witam bede miala konizacje i bardzo sie boje dziewczyny pomozcie czy znieczulenie w kregoslup boli i czy zakladanie cewnika tak sie boje ze po nocach spac nie moge! Z gory dziekuje

  ODPOWIEDZ
  • Iwona
   Mar 22, 2017 - 06:53 PM

   Witam Paulinka ja miałam konizacje w znieczuleniu ogólnym ,więc nie wiem nic praktycznie ,Ale po zabiegu po znieczuleniu krótkotrwałym jak sie obudziłam nic nie czułam ,nic mnie nie bolało po godzinie juz chodziłam a po 4 h jechałam juz do domu .Cewnika nie zawsze zakładają a znieczulenia miejscowego nigdy nie miałam .Pozdrawiam i trzymam kciuki 🙂

   ODPOWIEDZ
  • Iwona Donat
   Maj 03, 2017 - 10:57 PM

   odwagi to nie boli robią znieczulenie ogólne jestem już po zabiegu i pomału zapominam o stresie i bólu,pozzdrawiam

   ODPOWIEDZ
  • Ewelina B
   Maj 13, 2017 - 09:22 AM

   Hej Paylina ja właśnie wychodze ze szpitala po zabiegu konizacji i znieczuleniu w kregoslup – nic nie boli pezedtem dostalam antybiotyk i tabletke -chyba głupiego jasia 😉 Nic nie czuła, po zabiegu bardzo dziwnie uczucie jakby nogi nie nalezaly do Twojego ciala 😉 po 9h moglam wstawac i na drugi dzień do domu. Jak na razie czuje się swietnie nic nie boli nic nie krwawie 😉 Jesli jestes przed to powodzenia i nic się nie bój 😉

   ODPOWIEDZ
 3. Justa
  Mar 20, 2017 - 12:30 AM

  Paulina ja właśnie miałam nic nie boli i w czasie zabiegu i po zabiegu. Jeśli wszystko jest ok to nawet nie czujesz dyskomfortu. Cennika nie czujesz a co do znieczulenia też nic nie boli bo wcześnie dostaniesz taka tabletkę tzw. Głupiego Jasia i naprawde rozluźnić cie tak ze nawet nie będziesz wiedziała kiedy dostałaś zastrzyk.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia
  Naprawdę się nie stresuj bo nie ma czym.

  ODPOWIEDZ
  • Paulina
   Mar 29, 2017 - 07:02 PM

   Bardzo dziekuje wam kobietki a czy musza trzymac 4dni w szpitalu czy jak wszystko bedzie oki to wypuszcza szybciej do domku?!

   ODPOWIEDZ
   • Iwona Donat
    Maj 03, 2017 - 10:58 PM

    3 dni i do domu

    ODPOWIEDZ
  • Paulina
   Mar 29, 2017 - 07:38 PM

   Bardzo dziekuje za odp mam pytanie czy to sie lezy 4dni w szpitalu czy jak bedzie oki wypuszcza szybciej tak sie boje bo juz 3.04mam sie wstawic do szpitala a na drugi dzien operacja a czy bede miala lyzeczkowanie?!

   ODPOWIEDZ
 4. Paulina
  Mar 29, 2017 - 07:04 PM

  Ja juz 3.04 mam sie wstawic do szpitala a na drugi dziem ta operacja masakra

  ODPOWIEDZ
 5. Aśka K.
  Lis 07, 2017 - 06:04 PM

  Gdyby ktoś był ciekaw cen:

  Zabiegi ginekologiczne dla pacjentów komercyjnych (rodzaj i zakres zabiegu operacyjnego, cena brutto):

  1 Wycinki z szyjki macicy (biopsja skrawkowa) 900,00 zł
  2 Leczenie zachowawcze stanu zapalnego miednicy małej 2 600,00 zł
  3 Konizacja szyjki macicy 800,00 zł
  4 Amputacja szyjki macicy 1 600,00 zł
  5 Krioterapia (wymrożenie) nadżerki szyjki macicy lub elektrokoagulacja bez znieczulenia 300,00 zł
  6 Szew okrężny szyjki macicy 1 000,00 zł
  7 Szycie zastarzałego pęknięcia szyjki macicy 1 300,00 zł

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.