Na czym polega konizacja szyjki macicy?

Konizacja szyjki macicy to zabieg diagnostyczno-leczniczy, którego nie należy się bać. Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Izabelą Ulman-Włodarz, specjalistą ginekologiem-położnikiem.

Pani profesor, co to jest konizacja szyjki macicy? W jakim celu się ją wykonuje?

Konizacja to diagnostyczno-leczniczy zabieg ginekologiczny o poszerzonym zakresie. Wynik histopatologiczny uzyskany z pobranego materiału ma na celu ustalić czy rozwija się proces nowotworowy.

Jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu?

Zaleceniem do wykonania zabiegu konizacji jest zły, nieprawidłowy wynik cytologiczny, patologiczny obraz histopatologiczny materiału pobranego w badaniu kolposkopowym lub dysplazja nabłonka płaskiego. I dodatkowo stany przedrakowe szyjki macicy CIN1 CIN2, a także stany po usunięciu rozległych nadżerek mogą być wskazaniem do leczenia.

Jak wygląda zabieg, czy jest bolesny?

Konizacja polega na wycięciu stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy. Zabieg trwa około 20-30 minut. Wykonywany jest zarówno na sali operacyjnej, jak również w wysokospecjalistycznym gabinecie zabiegowym. Pacjentka jest znieczulona, dzięki czemu w trakcie nic nie czuje.

W przypadku osoby starszej, obarczonej innymi schorzeniami, np. kardiologicznymi czy zakrzepowymi, zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej przy znieczuleniu ogólnym. Podczas tego zabiegu musi być obecny lekarz anestezjolog. Inaczej jest podczas konizacji u osoby młodej, wtedy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu krótkotrwałym.

Czy zabieg jest skuteczny jako leczenie stanów przedrakowych?

Konizacja często usuwa zmienione komórki dysplastyczne i tym samym leczenie dobiega końca. Natomiast w przypadku, kiedy dysplazja nawraca lub jeżeli stwierdza się istnienie zmian nowotworowych szyjki macicy, zaleca się dalsze postępowanie leczenia według obowiązującej procedury.

Szerzej na temat chorób kobiecych tutaj.

Jakie są zalecenia po konizacji? Jakie kontrole, kiedy?

Po zabiegu konizacji pacjentka może odczuwać przez kilka godzin dyskomfort, np. bóle podbrzusza czy skurcze. Na szczęście są one krótkotrwałe. Najważniejszy jest okres rekonwalescencji kilka dni po zabiegu. Nie wolno zakładać wtedy tamponów, bo to mogłoby spowodować stan zapalny. Pacjentka powinna dołożyć starań przy higienie intymnej.

Dodatkowo każda pacjentka powinna być poinformowała przez lekarza, że upławy z pochwy, ich nieprawidłowy kolor czy nieprzyjemny zapach, a także stan podgorączkowy, mogą świadczyć o stanie zapalnym i powinna zgłosić się szybko do szpitala. Pacjentki z częstymi stanami zapalanymi zabezpiecza się antybiotykami, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Zaleca się także wizytę u lekarza dwa tygodnie po zabiegu. Lekarz podczas badania oceni czy rana dobrze się goi. Raz na rok powinno się wykonać badanie cytologiczne i kolposkopie.

Czy zdarzają się powikłania po zabiegu? Jakie?

Oczywiście, że tak jak po każdym zabiegu. Po konizacji mogą pojawić się powikłania, tj. obfite krwawienia, upławy (również ropne) lub podwyższona temperatura ciała.

Czy konizacji mogą poddawać się kobiety planujące potomstwo?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby po zabiegu panie nie mogły starać się o dziecko. Bardzo rzadko zdarza się, że skutkiem ubocznym może być niewydolność szyjkowa. Zazwyczaj szyjka bardzo ładnie się goi.

Czy zabieg ten może wpływać na jakość życia seksualnego? Kiedy można je rozpocząć?

Zabieg raczej nie powinien wpływać na jakoś życia seksualnego. Niemniej jednak należy odczekać około trzy tygodnie zanim ponownie zaczniemy uprawiać seks. Do tej pory nie słyszałam od żadnej z moich pacjentek, aby po konizacji miały jakiekolwiek problemy w sferze intymnej. Niemniej jednak wyjątki się zdarzają.

Czy są przeciwskazania do zabiegu?

Podobnie, jak przy innych zabiegach istnieją pewnie ograniczenia.Na pewno pacjentka nie może być w trakcie miesiączki. Dodatkowo, jeśli w organizmie są stany zapalne, powinny zostać doleczone przed zabiegiem.


Więcej materiałów z zakresu ginekologii tutaj.

Powiązane aktualności

komentarzy 12

Skomentuj
  1. Avatar
    Jagoda
    Lut 09, 2016 - 08:48 PM

    Bardzo fajnie napisane, pozdrawiam! 😉

    ODPOWIEDZ
  2. Avatar
    Paulina
    Mar 16, 2017 - 09:08 AM

    Witam bede miala konizacje i bardzo sie boje dziewczyny pomozcie czy znieczulenie w kregoslup boli i czy zakladanie cewnika tak sie boje ze po nocach spac nie moge! Z gory dziekuje

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Iwona
      Mar 22, 2017 - 06:53 PM

      Witam Paulinka ja miałam konizacje w znieczuleniu ogólnym ,więc nie wiem nic praktycznie ,Ale po zabiegu po znieczuleniu krótkotrwałym jak sie obudziłam nic nie czułam ,nic mnie nie bolało po godzinie juz chodziłam a po 4 h jechałam juz do domu .Cewnika nie zawsze zakładają a znieczulenia miejscowego nigdy nie miałam .Pozdrawiam i trzymam kciuki 🙂

      ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Iwona Donat
      Maj 03, 2017 - 10:57 PM

      odwagi to nie boli robią znieczulenie ogólne jestem już po zabiegu i pomału zapominam o stresie i bólu,pozzdrawiam

      ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Ewelina B
      Maj 13, 2017 - 09:22 AM

      Hej Paylina ja właśnie wychodze ze szpitala po zabiegu konizacji i znieczuleniu w kregoslup – nic nie boli pezedtem dostalam antybiotyk i tabletke -chyba głupiego jasia 😉 Nic nie czuła, po zabiegu bardzo dziwnie uczucie jakby nogi nie nalezaly do Twojego ciala 😉 po 9h moglam wstawac i na drugi dzień do domu. Jak na razie czuje się swietnie nic nie boli nic nie krwawie 😉 Jesli jestes przed to powodzenia i nic się nie bój 😉

      ODPOWIEDZ
  3. Avatar
    Justa
    Mar 20, 2017 - 12:30 AM

    Paulina ja właśnie miałam nic nie boli i w czasie zabiegu i po zabiegu. Jeśli wszystko jest ok to nawet nie czujesz dyskomfortu. Cennika nie czujesz a co do znieczulenia też nic nie boli bo wcześnie dostaniesz taka tabletkę tzw. Głupiego Jasia i naprawde rozluźnić cie tak ze nawet nie będziesz wiedziała kiedy dostałaś zastrzyk.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia
    Naprawdę się nie stresuj bo nie ma czym.

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Paulina
      Mar 29, 2017 - 07:02 PM

      Bardzo dziekuje wam kobietki a czy musza trzymac 4dni w szpitalu czy jak wszystko bedzie oki to wypuszcza szybciej do domku?!

      ODPOWIEDZ
      • Avatar
        Iwona Donat
        Maj 03, 2017 - 10:58 PM

        3 dni i do domu

        ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Paulina
      Mar 29, 2017 - 07:38 PM

      Bardzo dziekuje za odp mam pytanie czy to sie lezy 4dni w szpitalu czy jak bedzie oki wypuszcza szybciej tak sie boje bo juz 3.04mam sie wstawic do szpitala a na drugi dzien operacja a czy bede miala lyzeczkowanie?!

      ODPOWIEDZ
  4. Avatar
    Paulina
    Mar 29, 2017 - 07:04 PM

    Ja juz 3.04 mam sie wstawic do szpitala a na drugi dziem ta operacja masakra

    ODPOWIEDZ
  5. Avatar
    Aśka K.
    Lis 07, 2017 - 06:04 PM

    Gdyby ktoś był ciekaw cen:

    Zabiegi ginekologiczne dla pacjentów komercyjnych (rodzaj i zakres zabiegu operacyjnego, cena brutto):

    1 Wycinki z szyjki macicy (biopsja skrawkowa) 900,00 zł
    2 Leczenie zachowawcze stanu zapalnego miednicy małej 2 600,00 zł
    3 Konizacja szyjki macicy 800,00 zł
    4 Amputacja szyjki macicy 1 600,00 zł
    5 Krioterapia (wymrożenie) nadżerki szyjki macicy lub elektrokoagulacja bez znieczulenia 300,00 zł
    6 Szew okrężny szyjki macicy 1 000,00 zł
    7 Szycie zastarzałego pęknięcia szyjki macicy 1 300,00 zł

    ODPOWIEDZ
  6. Avatar
    Irena Porodko
    Paź 27, 2019 - 07:38 AM

    Miałam ten zabieg i bardzo żałuje że zrobila. Mało nie umarła od zakażenia na następny dzień po zabiegu gorączka 39.5 odrazu się zgłosiła do lekarza który robił zabieg. Było polecono pić dużo wody i paracetamol że to nie związane z operacja . Ale mnie stawało coraz gorzej.Nie wytrzymała i pojechała sama do szpitala gdzie inne lekarze stwierdzili zakażenie. Oprócz tego było rostawiono kawałek gazy. Miesiąc na antybiotykach bo Pani która robiła zabieg nawet nie pobrała badań na bakterie z pochwy stwierdziła że sobi odkazi pod czas operacji że to nie potrzebne. Ale nie to najwięcej boli a to że klamala że usunęła mały kawaleczek a usunęła wprawie cała szyjke. Przed zabiegiem też obiecała że mało wytnie.Nadała nie prawdziwą informacje o zabiegu że by ja tylko dała zgodę na operacja.Konizacja chirurgiczna to nie maly stożek się wycina jak kłamią lekarzy a częściowa amputacja syjki za Szturmdorfem czyli wkrócenia. Kobietom które mają wkrócenia szyjki zeka ciężka ciąża bo wielki ryzyk do poronien i u niemożliwa naturalny porud polecono ciesarskie cięcie. Już nie mówi o seksualny pociąg którego niema bo cały czas sucho w pochwie i już nigdy nie będzie tego czucia co było. Dla bezpieczeństwa trszeba korzystać z prezyrwatywa bo szyjkia chroni przed bakteriami macicu i jajniki. Po tym zabiegu jeszcze szybciej można się zakażic wirusem hpv co z powoduje nowa dysplazija.już czwarty miesiąc mam depresją jak tak mogą klamic lekarzy. Jestem obcokrajowca może dla tego tak że mną postępili i mam nadzieję że Polaczek tak nie kaleczą. Ale już się nasluchala, jedna moja znajoma mało nie zmarła w noce od krwotoku szczęście że poczuła że jej zimno i wyzwala pielęgniarek, była akcja ratownicza bo dużo krwi zgubila. Nie jest to taki zwykły zabieg jak mówią. Statystyka co innego każe ale lekarze to ukrywają abo wogóle kłamią że powikłania nie związane z zabiegiem.

    ODPOWIEDZ