20 kwietnia 2024

Hodujemy alergeny, bo wolimy wietrzyć niż prać

Roztocza i kurz to jedne z najczęstszych alergenów kryjących się w domach, a szczególnie dużo jest ich sypialni. Polacy, jak pokazują wyniki raportu zrealizowanego przez TNS, nie do końca wiedzą, jak prawidłowo dbać o czystość tego pomieszczenia, przez co narażają się na wystąpienie alergii.

Co prawda aż 67 proc. ankietowanych wymieniało materac lub całe łóżko w ciągu ostatnich 5 lat, jednak co dziesiąta osoba od ponad 10 lat śpi na tym samym posłaniu. Prawie połowa (47 proc.) biorących udział w badaniu przyznała, że czyści materac rzadziej niż raz na trzy miesiące.

Lepiej wypada na tym tle częstotliwość wietrzenia pościeli – 83 proc. deklaruje, że tę czynność powtarza minimum raz w miesiącu. Równie liczna grupa zmienia ją na świeżą przynajmniej raz w miesiącu. Rzadziej zdarza nam się prać kołdry i poduszki – 44 proc. robi to nie częściej niż raz na kwartał. A jak Polacy w tej materii wypadają na tle innych państw?

Sondaż przeprowadzony przez „National Sleep Foundation”, w którym udział wzięli Kanadyjczycy, Amerykanie, Meksykanie, Brytyjczycy, Niemcy i Japończycy, wskazuje, że mamy jeszcze sporo do nadrobienia. 61 proc. Kanadyjczyków, 62 proc. Amerykanów, 68 proc. Brytyjczyków i aż 81 proc. Meksykanów zmienia pościel raz w tygodniu. Najgorzej wypadają Niemcy – zaledwie 22 proc. wykonuje tę czynność raz na 7 dni.

Materace, poduszki i kołdry mogą być siedliskiem milionów roztoczy, które uwielbiają wilgotne środowisko. Każdy z nas nocą produkuje średnio 1/3 litra potu, a nadmiar wilgoci jest pochłaniany przez materac, poduszkę i koc, które tworzą idealne warunki dla rozwoju tych mikroorganizmów. Alergie i problemy wywoływane przez kurz, roztocza, pleśń i grzyby nocą objawiają się kaszlem, kichaniem, zapchanym nosem, łzawieniem, swędzeniem, zapaleniem jamy nosowej i oczodołów.


Więcej na temat alergii piszemy tutaj.