16 kwietnia 2024

Wszyscy jesteśmy ratownikami! (wideo)

Co jest najważniejsze w treści zgłoszenia do dyspozytora, w jaki sposób bliscy pacjenta mogą usprawnić akcję ratunkową, jak przypadkowy kierowca może przyczynić się do ratowania ludzi – na te i wiele innych ważnych pytań odpowiada nowa produkcja filmowa Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

Kadr z filmu

Skąd pomysł? Praktyka zawodowa zespołów ratownictwa medycznego pokazuje, że chorym można dodatkowo pomóc poprzez pokazanie, że w jakimś stopniu wszyscy jesteśmy ratownikami, a choćby źle zaparkowane auto może odciąć drogę ratunku choremu.

– W filmie staramy się pokazać, że nawet prawidłowo złożone zgłoszenie podnosi skuteczność akcji ratunkowej. Każda dobrze wykorzystana minuta być może przełoży się na życie pacjenta – podkreśla lek. Wojciech Burkot, zastępca dyrektora ds. medycznych.

Mimo iż system ratownictwa medycznego w nowej formie funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaką rolę zgodnie z prawem pełni dziś pogotowie ratunkowe, kiedy może interweniować, a w jakiej sytuacji wezwanie pogotowia jest groźnym dla innych nadużyciem.

– Choć wiele osób chce nam pomóc w interwencji to nadal dostrzegamy że są osoby, które nie zdają sobie sprawy, np. czym grozi blokowanie karetki systemu ratownictwa do przypadków, w których życie pacjenta nie jest zagrożone – tłumaczy Paweł Pazdan, dyrektor pogotowia ratunkowego w Mielcu.

– Każdy kierowca, który zjedzie na bok by przepuścić karetkę, staje się ratownikiem. Każdy mieszkaniec bloku, który rozsądnie zaparkował auto, dzięki czemu karetka szybko znalazła się bliżej celu, wziął udział w akcji ratunkowej. Rodzina, która jest konkretna, rzeczowa i spokojna, niezwykle usprawnia pracę ekipy – dodaje Wojciech Burkot.

Scenariusz filmu powstał w pogotowiu ratunkowym w Mielcu, natomiast realizację powierzono pasjonatowi dokumentowania akcji ratunkowych, Mikołajowi Kopciowi z Mielca. – To młody człowiek o wielkim wyczuciu, dużej wiedzy i wspaniałym archiwum dokumentalnym – mówi Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik prasowy pogotowia w Mielcu i autor scenariusza.


Więcej o medycynie ratunkowej i ratownictwie medycznym piszemy tutaj. Więcej filmów wideo można zobaczyć tutaj.