Wyjątkowa sala porodów rodzinnych (zdjęcia)

Wczoraj w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach otwarto salę porodów rodzinnych. Jej koszt wyniósł 200 tysięcy złotych. Połowę tej sumy przekazał Urząd Marszałkowski, drugą część placówka przeznaczyła z własnych środków.

sala_porodow_rodzinnych-15 sala_porodow_rodzinnych-16

IMG_9676 sala_porodow_rodzinnych-2

Pomieszczenie jest klimatyzowane, wyposażone w nowoczesne łóżko porodowe i łazienkę z biczami wodnymi. Przy porodzie przyszłej mamie może towarzyszyć tata dziecka. Dla niego wyznaczono kącik relaksacyjny z kanapą, telewizorem i sprzętem stereo.

Wykorzystane materiały wykończeniowe są najwyższej jakości, którą na okres 50 lat gwarantuje producent. Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach jest pierwszą w Polsce placówką, w której zastosowano tego typu rozwiązanie.

Sala porodów rodzinnych powstała z inicjatywy lokalnego Klubu Mamy. W ubiegłym roku to właśnie młode mamy zwróciły się do dyrekcji skierniewickiego szpitala z prośbą o stworzenie miejsca, które nie tylko będzie wizytówką placówki, ale również zapewni przyszłym mamom warunki do porodu na miarę XXI wieku.

sala_porodow_rodzinnych-5 sala_porodow_rodzinnych-8

sala_porodow_rodzinnych-9 sala_porodow_rodzinnych-10

– Stworzyliśmy projekt, poprosiliśmy Urząd Marszałkowski o wsparcie. Pomysł spotkał się z przychylnym przyjęciem w zarządzie województwa, czyli u właściciela szpitala. Dzięki temu możemy dziś cieszyć się z nowej sali – tłumaczy dyrektor szpitala Jacek Sawicki.

Od 1 września w nowo otwartej sali będą odbywać się wyłącznie porody fizjologiczne. Oprócz nowego pomieszczenia, w WSZ w Skierniewicach nadal funkcjonuje sala porodów ogólnych, w której planuje się przeprowadzenie remontu i dobudowanie drugiej sali porodów rodzinnych.

– Mamy nadzieję, że odwróci to niekorzystny trend uciekania przyszłych mam do szpitali w Łodzi czy Warszawie. Jeśli chodzi o porody to nie ma rejonizacji i każda z pań może rodzić w dowolnym szpitalu. Nasza placówka może teraz skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami w dużych miastach, a więc zapraszamy przyszłe mamy, również spoza Skierniewic, do nas – zachęca dyrektor szpitala.

sala_porodow_rodzinnych-12 sala_porodow_rodzinnych-14

sala_porodow_rodzinnych-17 sala_porodow_rodzinnych-18

Jednak lokalne władze nie ukrywają, że liczą na to, że na otwarciu przyjaznego rodzicom pomieszczenia skorzystają przede wszystkim okoliczni mieszkańcy. – Mamy nadzieję, że dzięki tej sali skierniewiczanki będą chętnie rodzić w Skierniewicach – podkreśla prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk.

To nie pierwsze, ani nie ostatnie wsparcie samorządu województwa łódzkiego dla skierniewickiej placówki. – Niebawem przeznaczymy kolejne pół miliona złotych, tym razem na remont oddziału kardiologii i laryngologii – mówił wicemarszałek województwa Dariusz Klimczak.


Podczas porodu ze znieczulenia może korzystać każda kobieta, o ile nie pojawią się przeciwwskazania medyczne, ale nie może to być jednak „czynność wykonywana na zamówienie”. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.