Apel do prezydenta Dudy ws. fizjoterapii

„Znając troskę, z jaką pochyla się Pan Prezydent nad sprawami ochrony zdrowia, zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o niepodpisywanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w aktualnym brzmieniu” – napisał prezes NRL Maciej Hamankiewicz w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy. Poniżej publikujemy fragmenty tego listu.

Foto: andrzejduda.pl

„Przepisy przewidują brak nadzoru lekarzy nad prowadzeniem fizjoterapii. Tworząc ustawę w ten sposób pozbawia się pacjenta kontroli nad właściwą jakością udzielanych mu świadczeń.

Dla dobra chorego wiodącą rolę w procesie rehabilitacji, a w szczególności w zakresie diagnozowania choroby oraz planowania i koordynacji tego procesu, pełnić musi lekarz. W innym przypadku – istnieje duże ryzyko, że pozostawiony bez nadzoru lekarza proces rehabilitacyjny – wyrażony literą prawa – będzie stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia pacjentów.

Ponadto niezwykle istotne wydaje się dokładne przeanalizowanie, czy uznanie zawodu fizjoterapeuty jako zawodu zaufania publicznego stoi w zgodzie z Konstytucją RP. Kwestia ta jest warta rozważenia tym bardziej, iż – szczególnie w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego klauzuli sumienia – wątpliwości samorządu lekarskiego w zakresie konstrukcji zapisów aktów prawnych i ich konsekwencji okazują się zasadne.

Szanowny Panie Prezydencie, dobra ustawa o zawodzie fizjoterapeuty jest potrzebna i nie neguję potrzeby jej stworzenia. Jednak osiągnięcie tego celu nie może odbywać się kosztem pogorszenia jakości świadczeń oraz bezpieczeństwa pacjentów.

Zapewniam Pana Prezydenta, że moja prośba o niepodpisywanie tego kształtu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty wynika z troski o zachowanie pełnej autonomii i poszanowania kompetencji wszystkich specjalistów zaangażowanych w proces rehabilitacji pacjentów.

Ufam, że wskazane przeze mnie wątpliwości skłonią Pana Prezydenta do zawetowania ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, a dalsza dyskusja na temat uregulowania zawodu fizjoterapeuty będzie przeprowadzona przez Parlamentarzystów RP merytorycznie i wnikliwie.”.


Więcej na temat rehabilitacji i fizjoterapii piszemy tutaj.

Powiązane aktualności

komentarzy 15

Skomentuj
  1. Avatar
    tom
    Paź 10, 2015 - 01:36 AM

    Prosty czlowiek prostszy niż to to piszeę figurant przedstwaiciel zdrowych, żenujący głos zera podziwiam twoją dumę pychę

    ODPOWIEDZ
  2. Avatar
    tom
    Paź 10, 2015 - 01:48 AM

    zapisujecie bzdury nie zncie sie na rehabilitacji fikcja a co najgorsze nie współpracujecie z fizjoterapeutami BOGOWIE diagnoza polaków to zmiany zwyrodnieniowe , i uwaga zespoły bólowe nie trzeba konczyc medycyny by wskazać miejsce bólu rujnujecie fundusz i pacjentów jak dotrą po waszych idiotyzmach do nas podpisują 100 000 podpisów przeciw waszym działaniom. Hipokratesa oszukaliście i dobrze o tym wiecie

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      K.
      Paź 10, 2015 - 11:46 AM

      Hamankiewicz nie ma racji bo na rehabilitacji i fizjoterapii znają się nie lekarze a tylko fizjoterapeuci (zwłaszcza ci po kilkutygodniowych kursach) i inni kręglarze. 😉 Teraz poważnie: niech Duda podpisuje ustawę – pogadamy za kilka lat jak niezadowoleni pacjenci będą wytaczać fizjoterapeutom procesy tak jak dziś wytaczają lekarzom. 😉

      ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Piotr
      Paź 11, 2015 - 06:16 AM

      Agresja agresja i jeszcze raz agresja. Proszę trochę merytoryki. Jest Pan na portalu dla lekarzy. Proszę nie stosować języka w którym się Psn porozumiewa ze swoimi kolegami po fachu. Jak łatwo w internecie szkalować innych. Z mojego doświadczenia ponad 15 letniego miałem wiele razy okazję niestety spotkać się z działalnością „pomysłowych”mgr. Ale rozpisywanie się o tym nie służy dobrej komunikacji.

      ODPOWIEDZ
      • Avatar
        Mariusz
        Paź 12, 2015 - 11:28 PM

        Panie Piotrze i na wzajem. Nikt nie jest idealny. Ale każdy niech robi swoje. Wy ( lekarze ) diagnozujecie i leczycie pacjentów skalpelem lub farmakologia, my ich leczymy ruchem oraz fizyką ( nie mówię tu o radioterapii). U mnie to działa i każdy jest zadowolony. Jak to kiedyś powiedział mój przyjaciel lek. med spec Medycyny Ratunkowej, niektórzy lekarze maja syndrom „Boga”. Fizjoterapię pozostawcie nam, tak jak Państwo nie wkładacie nosa w nieswoje specjalizacje.
        P.S. Z mojego doświadczenia 10 … nie będę pisał co widziałem i co czytałem, bo obaj wiemy że w naszych zawodach są różne „ziółka”. Tylko że wśród fizjoterapeutów nie ma takiej blokady w nauczaniu jaka jest dla lekarzy. To ręczę Panu że spotkanie niedouczonego imbecyla będzie takie samo jak wśród lekarzy i nie ma co się wzajemnie oskarżać. Mamy współpracować a nie się żreć.

        ODPOWIEDZ
  3. Avatar
    anonim
    Paź 10, 2015 - 10:08 AM

    głupota

    ODPOWIEDZ
  4. Avatar
    Lara Croft
    Paź 10, 2015 - 11:42 AM

    Ta ustawa to przecież gniot! Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty jest potrzebna nie mam co do tego wątpliwości ale nie w tym wydaniu. Polecam poczytać jak żarły się między sobą dwa najważniejsze towarzystwa fizjoterapeutów: http://www.gazetalekarska.pl/?p=18246 – jak zwolennicy tej ustawy przeczytają czemu SFP i PTF kłóciły się ze sobą to może w końcu znajdzie się miejsce na prawdziwą dyskusję.

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      fizjoterapeut@
      Paź 10, 2015 - 11:54 AM

      Moim zdaniem trzeba skierowac do Trybunału za punkt nakładający obowiązek zrzeszania sie. Czy jeśli nie będe chciał należeć do izby a jestem fizjoterapeutą ze wszystkimi „papierami” i 10-letnim doświadczeniem to co – nie będę mógł pracowac w ogóle w zawodzie? Zakażą mi pracy???

      Ja mam pewne wątpliwości co do ustawy i mam nadzieje że wsród prezydenta znajdą się osoby które mu na to zwrócą uwagę. Oby!!!

      ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Paweł
      Paź 10, 2015 - 03:50 PM

      Zwracam uwagę na czas przeszły w słowie „żarły” – ale już się nie żrą. Przedstawiciele SFP pojawiają się w programach telewizyjnych i i wraz ze stroną rządową(reprezentowaną przez lekarzy) mówi jednym głosem. Projekt zarówno poselski po poprawkach jak i obywatelski są do siebie bardzo podobne.

      ODPOWIEDZ
  5. Avatar
    fizjoterapeut@
    Paź 10, 2015 - 12:00 PM

    Tekst ustawy przyjęty został przez Senat i przekazany do podpisu prezydenta 5.10. Ma 21 dni na podpis. Ostateczny termin to 26.10. Czyli dzień po wyborach. 😉

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      MM
      Paź 11, 2015 - 09:07 AM

      Skąd wiadomo ze 5 przekazany do prezydenta?

      ODPOWIEDZ
  6. Avatar
    Piotr
    Paź 11, 2015 - 06:07 AM

    Ta ustawa jest zła. Po prostu. Nie powinna zostać podpisana.

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Wojciech
      Paź 11, 2015 - 02:48 PM

      Panie Piotrze, proszę uzasadnić. Dlaczego zła?

      ODPOWIEDZ
  7. Avatar
    AZ
    Paź 11, 2015 - 08:45 PM

    Niewiarygodne co ten człowiek pisze! Troska o pacjenta? Chcą sprawować nadzór nad procesem rehabilitacji? Gdyby tylko jakiś specjalista rehabilitacji chciał ten nadzór sprawować (a nigdy nie chciał!) to zapraszam do gabinetu podczas zabiegów – będzie patrzył jak ciele na malowane wrota! Mega hipokryzja. W języku polskim wyraz „specjalista” oznacza osobę o większych umiejętnościach i wiedzy w danej dziedzinie. Dotyczy to całego świata tylko nie „specjalistów ” rehabilitacji. Ich specjalizacja polega na wpisywania karteczkę z napisem Skierowanie na rehabilitację. Gdyby tylko te karteczki miały „specjalną” moc uzdrawiania?! Gdybym, będąc zwykłym fizjoterapeutą, przyszedł do takiego lekarza specjalisty rehabilitacji i poprosił: Panie lekarzu specjalisto, pracuję z pacjentem, ale moja terapia niestety nie pomaga. Czy zatem,mając ten zaszczytny tytuł specjalisty, mógłby mnie Pan jaśnie oswiecić jak mam dalej prowadzić terapię??? A może mógłbym popatrzeć na Mistrza Specjalistę przy pracy i czegoś się nauczyć. Bo ja niestety ciągle robię pacjentom krzywdę Będę ogromnie wdzięczny. Już widzę konsternację i zażenowanie. Już słyszę radę: zalecam specjalistycznie specjalistyczne ćwiczenia w Ugulu i laser. Hehe. I odpowiedź, że chętnie bym Pana nauczył bezpiecznej i skutecznej pracy z pacjentem, Panie ledwo magistrem,ale niestety muszę wystawić dziś jeszcze 100 skieowań na rehabilitację. Uratuję tym samym 100 istot ludzkich od waszych paramedycznych działań. Rozumie Pan, Panie magistrze?? A propozycje,gdzie Pan skończył te swoje pseudo studiaz rehabilitacji, że pan tak nic nie kuma,w Mozambiku,czy gdzie? Zatem, Sorry,rozumie Pan, musi się Pan sam douczyć, Panie magistrze. I proszę mi więcej takimi podstawami nie zawracać głowy bo to Żenada kompletna, a ja przecież trzymam Pana Boga za nogę i wiedza mi indukcyjne spływa. Zrobiłem kiedyś studia medyczne i to mi wystarczy na całe lata. Najwyżej zrobię sobie ściągę jak tam te wasze zabiegi się nazywają i ze są tam jakieś ćwiczenia bierne, czynne i czynno-bierne i jakiś Ugulu,czy coś. Jesteście chyba głęboko upośledzenie,że musicie 5 lat studiować to, co ja ogarniam w 5 minut .Sami sobie róbcie te swoje kursy z nowoczesnych technik terapeutycznych skoro jesteście tacy tępi, sami sobie dotykajcie po 10godzin dziennie pacjentów. Ja leczę świetnie świstkiem „Skierowanie” bo jestem Specjalistą.
    Lubię to!OdpowiedzWięcejPrzed chwilą

    ODPOWIEDZ
    • Avatar
      Piotr
      Paź 20, 2015 - 12:18 AM

      Dramat. Albo Pan miał kontakt z tępym lekarzem i do chwili obecnej przezywa traumę. Albo jest Pan pełnym kompleksów niedouczonym fizjoterapeutą. Musi sobie Pan na to sam odpowiedzieć. Dla przypomnienia rehabilitacja medyczna jest procesem złożonym obejmuje zarówno wiedzę medyczną jak i fizjoterapeutyczną.
      Specjalista Rehabilitacji Medycznej nadzoruje proces rehabilitacji, Jego wiedza obejmuje zakres z szeregu Specjalizacji od nauk internistycznych Na ortopedii kończąc. Specjalista Reh med nie musi umieć wykonywać zabiegi fizjoterapii lepiej niż fizykoterapeuta bo to nie jego zakres wiedzy ( po co byli by wtedy mgr rehabilitacji prawda?) Lek specj Reh med ma zlecać zabiegi po przeprowadzeniu diagnostyki medycznej aby mgr Reh nie zaszkodził choremu gdy problem będzie miał naturę z poza jego wiedzy. Bardzo często zakres wiedzy będzie wspólny dla lekarza i mgr rehabilitacji i tutaj potrzebna jest dobra komunikacja. W części przypadków pozostawienie mgr rehabilitacji samych sobie moze być niebezpieczne. W moim odczuciu szczególnie poza większymi ośrodkami klinicznymi. Jeśli tego Pan nie wie to polecam zabrać się do nauki z czasów szkoły ( mam nadzieję, że dobrej)
      Zarzucanie lekarzom, że są nadętymi bufonami a tylko fizjoterapeuci sie znają na rehabilitacji jest …. on cóż ….
      Zaznaczam, nie jestem spec reh med.
      Pozdr

      ODPOWIEDZ