Apel do prezydenta Dudy ws. fizjoterapii

„Znając troskę, z jaką pochyla się Pan Prezydent nad sprawami ochrony zdrowia, zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o niepodpisywanie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w aktualnym brzmieniu” – napisał prezes NRL Maciej Hamankiewicz w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy. Poniżej publikujemy fragmenty tego listu.

Foto: andrzejduda.pl

„Przepisy przewidują brak nadzoru lekarzy nad prowadzeniem fizjoterapii. Tworząc ustawę w ten sposób pozbawia się pacjenta kontroli nad właściwą jakością udzielanych mu świadczeń.

Dla dobra chorego wiodącą rolę w procesie rehabilitacji, a w szczególności w zakresie diagnozowania choroby oraz planowania i koordynacji tego procesu, pełnić musi lekarz. W innym przypadku – istnieje duże ryzyko, że pozostawiony bez nadzoru lekarza proces rehabilitacyjny – wyrażony literą prawa – będzie stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia pacjentów.

Ponadto niezwykle istotne wydaje się dokładne przeanalizowanie, czy uznanie zawodu fizjoterapeuty jako zawodu zaufania publicznego stoi w zgodzie z Konstytucją RP. Kwestia ta jest warta rozważenia tym bardziej, iż – szczególnie w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego klauzuli sumienia – wątpliwości samorządu lekarskiego w zakresie konstrukcji zapisów aktów prawnych i ich konsekwencji okazują się zasadne.

Szanowny Panie Prezydencie, dobra ustawa o zawodzie fizjoterapeuty jest potrzebna i nie neguję potrzeby jej stworzenia. Jednak osiągnięcie tego celu nie może odbywać się kosztem pogorszenia jakości świadczeń oraz bezpieczeństwa pacjentów.

Zapewniam Pana Prezydenta, że moja prośba o niepodpisywanie tego kształtu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty wynika z troski o zachowanie pełnej autonomii i poszanowania kompetencji wszystkich specjalistów zaangażowanych w proces rehabilitacji pacjentów.

Ufam, że wskazane przeze mnie wątpliwości skłonią Pana Prezydenta do zawetowania ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, a dalsza dyskusja na temat uregulowania zawodu fizjoterapeuty będzie przeprowadzona przez Parlamentarzystów RP merytorycznie i wnikliwie.”.


Więcej na temat rehabilitacji i fizjoterapii piszemy tutaj.

Powiązane aktualności

komentarzy 15

Skomentuj
 1. Avatar
  tom
  Paź 10, 2015 - 01:36 AM

  Prosty czlowiek prostszy niż to to piszeę figurant przedstwaiciel zdrowych, żenujący głos zera podziwiam twoją dumę pychę

  ODPOWIEDZ
 2. Avatar
  tom
  Paź 10, 2015 - 01:48 AM

  zapisujecie bzdury nie zncie sie na rehabilitacji fikcja a co najgorsze nie współpracujecie z fizjoterapeutami BOGOWIE diagnoza polaków to zmiany zwyrodnieniowe , i uwaga zespoły bólowe nie trzeba konczyc medycyny by wskazać miejsce bólu rujnujecie fundusz i pacjentów jak dotrą po waszych idiotyzmach do nas podpisują 100 000 podpisów przeciw waszym działaniom. Hipokratesa oszukaliście i dobrze o tym wiecie

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   K.
   Paź 10, 2015 - 11:46 AM

   Hamankiewicz nie ma racji bo na rehabilitacji i fizjoterapii znają się nie lekarze a tylko fizjoterapeuci (zwłaszcza ci po kilkutygodniowych kursach) i inni kręglarze. 😉 Teraz poważnie: niech Duda podpisuje ustawę – pogadamy za kilka lat jak niezadowoleni pacjenci będą wytaczać fizjoterapeutom procesy tak jak dziś wytaczają lekarzom. 😉

   ODPOWIEDZ
  • Avatar
   Piotr
   Paź 11, 2015 - 06:16 AM

   Agresja agresja i jeszcze raz agresja. Proszę trochę merytoryki. Jest Pan na portalu dla lekarzy. Proszę nie stosować języka w którym się Psn porozumiewa ze swoimi kolegami po fachu. Jak łatwo w internecie szkalować innych. Z mojego doświadczenia ponad 15 letniego miałem wiele razy okazję niestety spotkać się z działalnością „pomysłowych”mgr. Ale rozpisywanie się o tym nie służy dobrej komunikacji.

   ODPOWIEDZ
   • Avatar
    Mariusz
    Paź 12, 2015 - 11:28 PM

    Panie Piotrze i na wzajem. Nikt nie jest idealny. Ale każdy niech robi swoje. Wy ( lekarze ) diagnozujecie i leczycie pacjentów skalpelem lub farmakologia, my ich leczymy ruchem oraz fizyką ( nie mówię tu o radioterapii). U mnie to działa i każdy jest zadowolony. Jak to kiedyś powiedział mój przyjaciel lek. med spec Medycyny Ratunkowej, niektórzy lekarze maja syndrom „Boga”. Fizjoterapię pozostawcie nam, tak jak Państwo nie wkładacie nosa w nieswoje specjalizacje.
    P.S. Z mojego doświadczenia 10 … nie będę pisał co widziałem i co czytałem, bo obaj wiemy że w naszych zawodach są różne „ziółka”. Tylko że wśród fizjoterapeutów nie ma takiej blokady w nauczaniu jaka jest dla lekarzy. To ręczę Panu że spotkanie niedouczonego imbecyla będzie takie samo jak wśród lekarzy i nie ma co się wzajemnie oskarżać. Mamy współpracować a nie się żreć.

    ODPOWIEDZ
 3. Avatar
  anonim
  Paź 10, 2015 - 10:08 AM

  głupota

  ODPOWIEDZ
 4. Avatar
  Lara Croft
  Paź 10, 2015 - 11:42 AM

  Ta ustawa to przecież gniot! Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty jest potrzebna nie mam co do tego wątpliwości ale nie w tym wydaniu. Polecam poczytać jak żarły się między sobą dwa najważniejsze towarzystwa fizjoterapeutów: http://www.gazetalekarska.pl/?p=18246 – jak zwolennicy tej ustawy przeczytają czemu SFP i PTF kłóciły się ze sobą to może w końcu znajdzie się miejsce na prawdziwą dyskusję.

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   fizjoterapeut@
   Paź 10, 2015 - 11:54 AM

   Moim zdaniem trzeba skierowac do Trybunału za punkt nakładający obowiązek zrzeszania sie. Czy jeśli nie będe chciał należeć do izby a jestem fizjoterapeutą ze wszystkimi „papierami” i 10-letnim doświadczeniem to co – nie będę mógł pracowac w ogóle w zawodzie? Zakażą mi pracy???

   Ja mam pewne wątpliwości co do ustawy i mam nadzieje że wsród prezydenta znajdą się osoby które mu na to zwrócą uwagę. Oby!!!

   ODPOWIEDZ
  • Avatar
   Paweł
   Paź 10, 2015 - 03:50 PM

   Zwracam uwagę na czas przeszły w słowie „żarły” – ale już się nie żrą. Przedstawiciele SFP pojawiają się w programach telewizyjnych i i wraz ze stroną rządową(reprezentowaną przez lekarzy) mówi jednym głosem. Projekt zarówno poselski po poprawkach jak i obywatelski są do siebie bardzo podobne.

   ODPOWIEDZ
 5. Avatar
  fizjoterapeut@
  Paź 10, 2015 - 12:00 PM

  Tekst ustawy przyjęty został przez Senat i przekazany do podpisu prezydenta 5.10. Ma 21 dni na podpis. Ostateczny termin to 26.10. Czyli dzień po wyborach. 😉

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   MM
   Paź 11, 2015 - 09:07 AM

   Skąd wiadomo ze 5 przekazany do prezydenta?

   ODPOWIEDZ
 6. Avatar
  Piotr
  Paź 11, 2015 - 06:07 AM

  Ta ustawa jest zła. Po prostu. Nie powinna zostać podpisana.

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   Wojciech
   Paź 11, 2015 - 02:48 PM

   Panie Piotrze, proszę uzasadnić. Dlaczego zła?

   ODPOWIEDZ
 7. Avatar
  AZ
  Paź 11, 2015 - 08:45 PM

  Niewiarygodne co ten człowiek pisze! Troska o pacjenta? Chcą sprawować nadzór nad procesem rehabilitacji? Gdyby tylko jakiś specjalista rehabilitacji chciał ten nadzór sprawować (a nigdy nie chciał!) to zapraszam do gabinetu podczas zabiegów – będzie patrzył jak ciele na malowane wrota! Mega hipokryzja. W języku polskim wyraz „specjalista” oznacza osobę o większych umiejętnościach i wiedzy w danej dziedzinie. Dotyczy to całego świata tylko nie „specjalistów ” rehabilitacji. Ich specjalizacja polega na wpisywania karteczkę z napisem Skierowanie na rehabilitację. Gdyby tylko te karteczki miały „specjalną” moc uzdrawiania?! Gdybym, będąc zwykłym fizjoterapeutą, przyszedł do takiego lekarza specjalisty rehabilitacji i poprosił: Panie lekarzu specjalisto, pracuję z pacjentem, ale moja terapia niestety nie pomaga. Czy zatem,mając ten zaszczytny tytuł specjalisty, mógłby mnie Pan jaśnie oswiecić jak mam dalej prowadzić terapię??? A może mógłbym popatrzeć na Mistrza Specjalistę przy pracy i czegoś się nauczyć. Bo ja niestety ciągle robię pacjentom krzywdę Będę ogromnie wdzięczny. Już widzę konsternację i zażenowanie. Już słyszę radę: zalecam specjalistycznie specjalistyczne ćwiczenia w Ugulu i laser. Hehe. I odpowiedź, że chętnie bym Pana nauczył bezpiecznej i skutecznej pracy z pacjentem, Panie ledwo magistrem,ale niestety muszę wystawić dziś jeszcze 100 skieowań na rehabilitację. Uratuję tym samym 100 istot ludzkich od waszych paramedycznych działań. Rozumie Pan, Panie magistrze?? A propozycje,gdzie Pan skończył te swoje pseudo studiaz rehabilitacji, że pan tak nic nie kuma,w Mozambiku,czy gdzie? Zatem, Sorry,rozumie Pan, musi się Pan sam douczyć, Panie magistrze. I proszę mi więcej takimi podstawami nie zawracać głowy bo to Żenada kompletna, a ja przecież trzymam Pana Boga za nogę i wiedza mi indukcyjne spływa. Zrobiłem kiedyś studia medyczne i to mi wystarczy na całe lata. Najwyżej zrobię sobie ściągę jak tam te wasze zabiegi się nazywają i ze są tam jakieś ćwiczenia bierne, czynne i czynno-bierne i jakiś Ugulu,czy coś. Jesteście chyba głęboko upośledzenie,że musicie 5 lat studiować to, co ja ogarniam w 5 minut .Sami sobie róbcie te swoje kursy z nowoczesnych technik terapeutycznych skoro jesteście tacy tępi, sami sobie dotykajcie po 10godzin dziennie pacjentów. Ja leczę świetnie świstkiem „Skierowanie” bo jestem Specjalistą.
  Lubię to!OdpowiedzWięcejPrzed chwilą

  ODPOWIEDZ
  • Avatar
   Piotr
   Paź 20, 2015 - 12:18 AM

   Dramat. Albo Pan miał kontakt z tępym lekarzem i do chwili obecnej przezywa traumę. Albo jest Pan pełnym kompleksów niedouczonym fizjoterapeutą. Musi sobie Pan na to sam odpowiedzieć. Dla przypomnienia rehabilitacja medyczna jest procesem złożonym obejmuje zarówno wiedzę medyczną jak i fizjoterapeutyczną.
   Specjalista Rehabilitacji Medycznej nadzoruje proces rehabilitacji, Jego wiedza obejmuje zakres z szeregu Specjalizacji od nauk internistycznych Na ortopedii kończąc. Specjalista Reh med nie musi umieć wykonywać zabiegi fizjoterapii lepiej niż fizykoterapeuta bo to nie jego zakres wiedzy ( po co byli by wtedy mgr rehabilitacji prawda?) Lek specj Reh med ma zlecać zabiegi po przeprowadzeniu diagnostyki medycznej aby mgr Reh nie zaszkodził choremu gdy problem będzie miał naturę z poza jego wiedzy. Bardzo często zakres wiedzy będzie wspólny dla lekarza i mgr rehabilitacji i tutaj potrzebna jest dobra komunikacja. W części przypadków pozostawienie mgr rehabilitacji samych sobie moze być niebezpieczne. W moim odczuciu szczególnie poza większymi ośrodkami klinicznymi. Jeśli tego Pan nie wie to polecam zabrać się do nauki z czasów szkoły ( mam nadzieję, że dobrej)
   Zarzucanie lekarzom, że są nadętymi bufonami a tylko fizjoterapeuci sie znają na rehabilitacji jest …. on cóż ….
   Zaznaczam, nie jestem spec reh med.
   Pozdr

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.