19 kwietnia 2024

Obowiązek doskonalenia zawodowego

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusza Jędrzejczyka z prośbą o nieograniczanie lekarzom i lekarzom dentystom będącym świadczeniodawcami możliwości realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego, ze względu na warunki realizacji kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Poniżej fragmenty pisma do szefa NFZ.

Foto: imageworld.pl

W art. 18 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty ustawodawca nałożył na przedstawicieli tych grup zawodowych obowiązek doskonalenia zawodowego, w szczególności w różnych formach kształcenia podyplomowego.

Sposób dopełnienia tego obowiązku określił Minister Zdrowia w rozporządzeniu z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.

W przypadku lekarzy, lekarzy dentystów, wykonujących zawód w formie indywidualnych lub indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, którzy zawarli z Funduszem umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych, jedyną możliwością realizacji ustawowego obowiązku doskonalenia zawodowego, w większości form wymienionych w ww. rozporządzeniu, jest wyrażenie zgody przez dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu na przerwę w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w celu odbycia szkolenia w związku z doskonaleniem zawodowym lekarzy i lekarzy dentystów.

Wprowadzanie ograniczeń w tym zakresie, tj. odmowa wyrażenia takiej zgody przez dyrektora oddziału Funduszu, w praktyce uniemożliwia lekarzom, lekarzom dentystom realizację ich ustawowego obowiązku.

Brak warunków do poprawiania swoich kwalifikacji szczególnie dotkliwie odczuwają lekarze, lekarze dentyści praktykujący w mniejszych miejscowościach, w których większość form doskonalenia zawodowego nie jest realizowana.

Takie osoby, aby uczestniczyć w szkoleniu, konferencji czy sympozjum naukowym muszą udać się poza miejsce swojego zamieszkania, co wiąże się często z nawet kilkudniową przerwą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej.

Należy również podkreślić, że podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez lekarzy i lekarzy dentystów poprawia jakość udzielanych przez nich świadczeń opieki zdrowotnej i leży w interesie pacjenta, dla którego istotne jest, aby leczył go lekarz doskonalący swoje umiejętności i uaktualniający wiedzę z zakresu medycyny.

Biorąc powyższe pod uwagę ponownie apeluję o nieutrudnianie lekarzom i lekarzom dentystom będącym świadczeniodawcami realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego.


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.