18 kwietnia 2024

Dlaczego warto zrobić test na HIV?

Wirusem HIV zakazić może się każdy – wiek, płeć czy wykształcenie nie mają znaczenia. Rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie zakażenia pozwala nie tylko na uniknięcie znacznego osłabienia organizmu, ale również zminimalizowanie ryzyka zakażenia partnera seksualnego.

Czerwona Kokardka
to międzynarodowy symbol solidarności
z osobami żyjącymi z HIV/AIDS

Oficjalne statystyki mówią, że od 1985 r. w Polsce wykryto niespełna 19 tys. zakażeń. 3334 osoby zachorowały na AIDS, a 1296 z nich zmarło. Szacuje się, że zakażonych może być nawet trzy razy więcej osób. Test na HIV zrobił dotąd najwyżej co dziesiąty Polak.

Leki antyretrowirusowe przyjmuje 8 tys. pacjentów z HIV. Niektóre z pozostałych świadomych zakażenia osób, według wielu lekarzy, jeszcze terapii nie potrzebują. Większość jednak pozostaje w „szarej strefie”, nikt nie wie kim są i gdzie mieszkają.

Prawie połowa osób żyjących z wirusem dowiaduje się o zakażeniu dopiero po kilku latach od momentu wniknięcia wirusa do organizmu, kiedy układ odpornościowy jest już bardzo zniszczony, a skuteczne leczenie jest utrudnione bądź nawet niemożliwe.

Osoby, które nie wiedzą o swoim zakażeniu 3,5-krotnie częściej nieświadomie zakażają swoich partnerów niż te, które znają swój status serologiczny. 60 proc. zakażonych to ludzie poniżej 30. roku życia, a co dziesiąty zakaża się przed 20. rokiem życia.

Krajowe Centrum ds. AIDS (agenda Ministra Zdrowia) zainaugurowało kampanię edukacyjną „Coś Was łączy? Zrób test na HIV”, która zachęca do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnia informacje na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia. W realizację kampanii włączyło się szereg mediów i organizacji pozarządowych.