Dlaczego i kiedy zrobić spirometrię?

Każda osoba, która odczuwa duszność, czyli ma subiektywne uczucie braku powietrza, powinna być zbadana przez lekarza. Wywiad i badanie podmiotowe (np. osłuchiwanie klatki piersiowej) nie zawsze wystarczy, aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego choremu brakuje powietrza.

Foto: freeimages.com

Badanie spirometryczne to obiektywna metoda diagnostyki układu oddechowego polegająca na oddychaniu przez specjalne urządzenie medyczne zwane spirometrem.

W trakcie pomiaru wydychanego i wdychanego do płuc powietrza dochodzi do obliczenia pojemności płuc i ilości powietrza przepływającego przez poszczególne odcinki układu oddechowego.

Stwierdzenie nieprawidłowości w przepływie powietrza (np. obturacji, czyli skurczu oskrzeli) jest pomocne w postawieniu odpowiedniego rozpoznania i umożliwia zaplanowanie właściwego leczenia.

Na spirometrię powinny się zgłosić osoby, które kaszlą w sposób przewlekły (ponad 8 tygodni), mają duszności przy wysiłku lub w spoczynku, a szczególnie palacze tytoniu po 40. roku życia.

Kiedyś na POChP chorowali mężczyźni, ale w XXI wieku zrównała się ilość kobiet i mężczyzn zapadających na tę śmiertelną chorobę. Płuca kobiet są bardziej wrażliwe na dym tytoniowy i zanieczyszczenia powietrza, co przekłada się na zwiększoną zachorowalność.

Przy tak znacznej tendencji wzrostowej POChP będzie niedługo trzecią przyczyną zgonów na świecie.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
 1. Avatar
  Lukasz Adamkiewicz
  Gru 23, 2015 - 12:55 PM

  POChP jest 3 przyczyną zgonów na świecie od 5 lat. Polecam publikację Global Burden of Disease,
  http://apps.who.int/gho/data/view.wrapper.MGHEMORTCAUSE10-2012?lang=en&menu=hide
  Global and regional mortality from 235 causes of death for 20 age groups in 1990 and 2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.