29 marca 2024

Ciekawe badanie: picie kawy a nasze zdrowie

Mimo kulturowej miłości do kawy ponad jedna trzecia (39%) Europejczyków nie zna jej potencjalnie korzystnego wpływu na zdrowie. Kawa pozostaje nieodłączną częścią europejskiego stylu życia: 40% respondentów stwierdziło, że kawa pozwala im dobrze rozpocząć dzień.

Foto: freeimages.com

W przeprowadzonym przez Institute for Scientific Information on Coffee (Instytut Informacji Naukowych o Kawie, ISIC) badaniu wzięło udział 4000 osób z 10 krajów Europy (w tym Grecji i Polski), a jego celem było lepsze poznanie ich przekonań, zachowań oraz wiedzy związanej ze zdrowym odżywianiem.

Wyniki pokazują, że mimo iż 70% Europejczyków jest przekonanych o swoim dobrym stanie zdrowia, wielu nadal nie wie, jak może zmienić swój styl życia, aby ograniczyć ryzyko powszechnych, poważnych schorzeń, w tym cukrzycy typu 2, choroby Alzheimera oraz chorób układu krążenia.

Najważniejsze wnioski:

  • 71% Europejczyków sądzi, że picie kawy nie pomaga w ograniczeniu ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 (było o tym przekonanych 75% osób w wieku powyżej 55 lat). Badania naukowe sugerują jednak, że picie 3-4 filiżanek kawy dziennie wiąże się z około 25% niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.
  • 63% Europejczyków sądzi, że picie kawy nie pomaga w ograniczeniu ryzyka pogorszenia kondycji psychicznej u osób starszych, związanej na przykład z chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona (było o tym przekonanych 64% osób w wieku powyżej 55 lat, które odpowiedziały na pytanie dotyczące tej kwestii). Badania wykazują jednak, że spożywanie umiarkowanych ilości kawy przez całe życie wiąże się z ograniczeniem ryzyka zapadnięcia na chorobę Alzheimera.
  • 42% Europejczyków sądzi, że picie kawy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia (w tym chorób serca) (było o tym przekonanych 54% osób w wieku 18-24 lat). Badania naukowe sugerują jednak związek między umiarkowanym spożyciem kawy i ograniczonym ryzykiem zapadnięcia na choroby układu krążenia.
  • 67% Europejczyków stwierdziło, że nie może wyobrazić sobie życia bez kawy. Wpływ spożycia kawy na zdrowie został dokładnie zbadany. Umiarkowane spożycie kawy, w ilości od trzech do pięciu filiżanek dziennie, zostało powiązane z wieloma korzystnymi efektami fizjologicznymi – stwierdzono, że jest ono elementem zdrowej diety i aktywnego stylu życia.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca, by kobiety ciężarne i karmiące piersią nie spożywały więcej niż 200 mg kofeiny dziennie ze wszystkich źródeł. Ilość ta odpowiada maksymalnie dwóm filiżankom kawy dziennie. Odniesienia do literatury naukowej i infografika przedstawiająca wyniki badania, jest dostępna do pobrania tutaj.

Źródło: Centrum Prasowe PAP