GIS: myj ręce wodą z mydłem, unikniesz grypy

Od 8 do 15 stycznia na grypę zachorowało prawie 88 tys. osób. GIS przypomina, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz ochronić przed grypą innych. Jak wynika z monitoringu sytuacji epidemiologicznej grypy, w okresie od 1 września 2015 r. do 15 stycznia 2016 r. zanotowano w Polsce łącznie ponad 1,4 mln zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.

DIGITAL CAMERA

Foto: freeimages.com

Natomiast od 8 do 15 stycznia zarejestrowano blisko 88 tys. (87 752) zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. Oznacza to, że średnio dziennie na 100 tys. osób przypada 28,51 przypadków zachorowań, co stanowi 22,4 proc. wzrost w stosunku do poprzedzającego okresu sprawozdawczego (1-7.01.2016 r.).

Porównując okres zeszłego sezonu grypowego do obecnego zarejestrowano w Polsce o 5 proc. więcej zachorowań, podejrzeń zachorowań na grypę i zakażeń grypopodobnych. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, od 1 września 2015 r. do 15 stycznia 2016 r., nie zarejestrowano zgonów osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy.

Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

 • zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie,
 • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
 • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
 • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,
 • jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
 • w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
 • unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym, zwłaszcza podczas dłuższych podróży,
 • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,
 • przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza – w przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny, jedynym i skutecznym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na grypę, jest coroczne szczepienie się. Od trzech lat w Polsce odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na stałym, bardzo niskim poziomie wynoszącym ok. 3,7 proc.

Nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić. Najlepiej przyjąć szczepionkę we wrześniu lub październiku, dzięki czemu będziemy chronieni w całym okresie wzmożonych zachorowań. Jednak i w późniejszym okresie sezonu nadal warto się szczepić, także wtedy gdy grypę się już przechorowało.

Grypa sezonowa jest wywoływana najczęściej przez jeden z trzech dominujących szczepów wirusa i przechorowanie spowodowane jednym typem wirusa nie daje odporności wobec pozostałych szczepów. Tak więc zachorować na grypę można nawet kilka razy w ciągu roku.

Szczepionki zawierają natomiast antygeny trzy aktualnie krążących w środowisku szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem, lecz samych zachorowań nie powodują, ponieważ nie zawierają całego wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.

Justyna Maletka

Źródło: www.kurier.pap.pl

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
 1. KumatyChoćMałorolny
  Lut 21, 2018 - 03:37 PM

  Marek „niech twój konar znów zapłonie – suplementy to nie leki, łykaj bez podniety” Posobkiewicz wreszcie coś mądrego zrobił.

  Poza tym w Polsce stabilnie. Skuteczna szczepionka na grypę i polska lista wstydu:
  Antczak,Mastalerz,Osuch i reszta.

  Grypowa fikcja w natarciu.Nie wierzę w tę szopkę. Naturalnie nie do wiary. Potrzebni eksperci od ekspertów. Zakończyć faszyzm wypłacać odszkodowania za powikłania neurologiczne i problemy autoimmunologiczne.

  http://www.bmj.com/content/338/bmj.b354
  http://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJMp1714916
  https://www.vox.com/science-and-health/2018/2/1/16960758/flu-vaccine-effectiveness
  http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0092153
  http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD001269.pub6/full

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.