Radziwiłł przeciwny komercjalizacji szpitali

Uczestnicy pierwszego dnia Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który od wczoraj trwa w Katowicach, poruszyli w debatach wątki dotyczące m.in. polityki senioralnej, Narodowego Funduszu Zdrowia, wyzwań demograficznych oraz relacji medycyna-biznes i media-medycyna. Jednym z uczestników kongresu był minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. O czym mówił?

– Należy zachować publiczny charakter i odpowiedzialność tych jednostek, które są publiczne. Pozbycie się odpowiedzialności samorządów za szpitale, polegające na ich skomercjalizowaniu czy prywatyzowaniu, nie jest właściwym kierunkiem.

Publiczny system ochrony zdrowia to nie jest miejsce do osiągania zysku, zwłaszcza dużego zysku. Należy odejść od błędnego poglądu, iż wolny rynek wystarczy do tego, aby nowoczesny system ochrony zdrowia mógł funkcjonować. W tym celu należy przywrócić rzeczywiste finansowanie służby zdrowia ze środków publicznych. Na razie trwają dyskusje w resorcie zdrowia, jak to będzie wyglądać.

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że polski system ochrony zdrowia jest niedofinansowany. Dlatego będę rzecznikiem tego, żeby stopniowo podnosić rzeczywiste nakłady na ochronę zdrowia, równolegle likwidując marnotrawstwo i podnosząc efektywność systemu.

Mam świadomość, że wiele środków finansowych ucieka poprzez złe sposoby rozliczania świadczeń z płatnikiem. To musi się zmienić. Pewne procedury, które niezgodne są z wiedzą naukową powinny być usunięte, także efektywność koszowa niektórych innych procedur musi być na nowo przeanalizowana.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.