Sejm: o opiece nad pacjentkami z rakiem piersi

W czwartek 10 marca do jednej z sejmowych podkomisji trafił rządowy projekt bezpłatnych leków dla seniorów i zebrał się Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjentów. Również wczoraj, tuż po godzinie czternastej, spotkali się członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia.

13. posiedzenie Sejmu
Foto: Krzysztof Białoskórski

Tematem spotkania tego ostatniego zespołu była kompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentkami z rakiem piersi – diagnostyka, leczenie i rehabilitacja. Problem jest poważny, bo rocznie raka piersi rozpoznaje się u ponad 16 tysięcy Polek. W porównaniu z wieloma innymi krajami UE w Polsce kuleje szybkie wykrywanie tej choroby.

We wczorajszym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia, oprócz posłów, uczestniczyli m.in. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, placówek leczących pacjentów onkologicznych oraz środowisk pacjenckich.

Z których środowisk i grup społecznych wywodzą się pacjentki onkologiczne? Ile kobiet chce rekonstrukcji piersi? Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na leczenie nowotworu piersi? Jakie znaczenie w jego wykrywaniu ma profilaktyka pierwotna? Jaką rolę do spełnienia w wykrywaniu nowotworu piersi mają lekarze ginekolodzy? Co robić, aby skuteczniej walczyć z tym rodzajem raka? Jakie pomysły na zmniejszenie umieralności mają środowiska naukowe, a jakie pacjenci? Odpowiedź na te i wiele innych pytań padło podczas posiedzenia zespołu.

Transmisja z posiedzenia zespołu:

Źródło: Sejm

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.