Rusza poradnia onkologiczna we Włoszczowie

Konsultacyjna poradnia onkologiczna, filia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, rusza w szpitalu we Włoszczowie. Pierwsi pacjenci będą przyjmowani po 10 kwietnia. List intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy ŚCO i Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie podpisali dyrektorzy obu szpitali oraz władze samorządowe.

Uruchomienie poradni onkologicznej jest pierwszym etapem organizacji filii ŚCO w Kielcach we Włoszczowie. Do końca stycznia 2017 roku przewidziane jest utworzenie dziennego oddziału chemioterapii.

Poradnia onkologiczna mieścić się będzie w bloku C na parterze budynku włoszczowskiego szpitala. Poprowadzi ją dr Andrzej Salata, specjalista onkologii klinicznej i radioterapii z Kliniki Radioterapii ŚCO. Będą w niej przyjmowani zarówno pacjenci z podejrzeniem nowotworu złośliwego znajdujący się w trakcie diagnostyki, jak i chorzy z rozpoczętym już leczeniem onkologicznym.

– Mamy świadomość, że nowotwory stają się problemem społecznym. W XXI wieku co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta zachoruje na nowotwór złośliwy, a Świętokrzyskie Centrum Onkologii już teraz pęka w szwach. Dlatego najlepszą formą pomocy chorym jest wyjście w teren i tworzenie filii naszego Centrum w powiatach, by maksymalnie skrócić drogę chorego do opieki onkologicznej – powiedział prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Jak wyjaśnił, lekarz onkolog działający w filii będzie forpocztą ŚCO, zapewniając pacjentom opiekę onkologiczną w pobliżu ich miejsca zamieszkania, a w razie potrzeby koordynując ich dalszą diagnostykę i leczenie w Centrum Onkologii w Kielcach. – Liczymy też na dobrą współpracę z lekarzami we włoszczowskim szpitalu, wzajemną wymianę doświadczeń i konkretną pomoc, bo część zabiegów zapewne będzie można wykonać na miejscu – dodał prof. Góźdź.

Z rozpoczętej współpracy zadowoleni są burmistrz Włoszczowy i starosta powiatu włoszczowskiego. – Dziś dużo mówi się o inwestycjach, a przecież czynnik ludzki, zdrowie mieszkańców, jest najważniejsze. Poradnia onkologiczna to początek. Będziemy podejmowali starania, żeby ta inwestycja się rozwijała – deklarował Grzegorz Dziubek, burmistrz miasta i gminy Włoszczowy. Starosta włoszczowski Jerzy Suliga podkreślał, że na współpracy skorzysta także szpital włoszczowski, bo wzrośnie zakres świadczonych w nim usług.

Poradnia onkologiczna we Włoszczowie jest pierwszym etapem tworzenia filii ŚCO w powiatach województwa świętokrzyskiego. Jeszcze w kwietniu zostanie otwarta poradnia onkologiczna w szpitalu w Staszowie, a w kolejnych miesiącach poradnie onkologiczne w szpitalach w Końskich, Pińczowie, Ostrowcu Świętokrzyskim. Docelowo mają tam powstać również dzienne oddziały chemioterapii, natomiast działający od 2013 roku w Starachowicach oddział chemioterapii dziennej ma zostać rozszerzony do trybu stacjonarnego. W dalszej kolejności ma zostać utworzony ośrodek radioterapii w Sandomierzu.

Te zadania zostały ujęte w wojewódzkiej mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie opieki onkologicznej. – Tworzenie sieci filii, która przybliży opiekę onkologiczną obywatelom jest naszym zadaniem na przyszłość, ponieważ takie są potrzeby. To nasze wspólne wyzwanie jako samorządów – dodał Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.