28 marca 2024

Zawody lekarzy polonijnych w narciarstwie

16 marca 2016 roku na stoku Buchemen w Alpach Austriackich odbyły się jubileuszowe XX Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim. Mistrzostwa zorganizował prezes KS „Bronek”, honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dr Bronisław Orawiec.

1.

Bazę hotelową zimowiska przygotowali m.in. wiceprezes Kongresu Polonii Niemieckiej i były długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech dr Zbigniew Kostecki.

Zawodom sprzyjała piękna, słoneczna aura oraz niepowtarzalna zimowa sceneria alpejska. Podczas Mistrzostw na stoku Buchemen (1150 m) były wyśmienite warunki śniegowe. Stok narciarski i bramki do slalomu giganta przygotowała szkoła narciarska Schneesport Schule Gastein, a ustawił je dyrektor szkółki narciarskiej Juigi Kravanja.

3.

Do końcowej punktacji liczono sumę dwóch najlepszych z trzech przejazdów. W zimowisku uczestniczyły 220 osób z 13 państw: Australii, Danii, Francji, Kanady, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych oraz Włoch.

W zawodach startowało 54 narciarzy. Patronat nad zawodami sprawowały: Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych (FPOM), Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie, Polskie Towarzystwo Medyczne (PTM) w Niemczech oraz Związek Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago.

2.

Skład Komisji Sędziowskiej: Danuta Kostecka (przewodnicząca, Niemcy), Juigi Kravanja (dyrektor szkoły narciarskiej Schneesport Schule Gastein, Austria), Barbara Opala (Polska), Alicja Blaschyk, Joanna Mendys-Gatti, Irena Weder (z Niemiec). Zapisy na zawody prowadzili członkowie Komisji Sędziowskiej, którym pomagał Bronisław Orawiec (organizator Mistrzostw, USA).

Na świetnie przygotowanej trasie slalomu giganta najpierw wystartowały dzieci, następnie panie i panowie. W zawodach startowała również grupa dzieci snowboardzistów, w której I miejsce zdobyła Wiktoria Paszkowska, II – Oliwia Paszkowska, a III – Maja Piotrowiak.

5.

Natomiast w narciarstwie alpejskim wśród dzieci grupy młodszej poniżej 10 lat, I miejsce wywalczył Julian Poloński, II miejsce zajęła Ida Polońska, a III lokatę Maja Gruba (wszyscy z Polski). Na IV miejscu uplasowała się Marie Malinowski (Niemcy). W grupie dzieci starszych zwyciężyła Julia Ceryn przed Antoninem Gruba (obydwoje z Polski).

W grupie lekarskiej pań powyżej 60 r.ż. najlepszą okazała się Bożena Kilarski, II miejsce zajęła Kazimiera Wiśniewska (obydwie z Niemiec). W grupie 50-60 lat I miejsce zdobyła Klaudia Krzyżanowski, II – Mariola Jabłoński (obydwie z Niemiec), III – Jolanta Sęk (Polska). W grupie poniżej 50 r.ż. I miejsce zajęła Maria Mituś-Kenig, II – Beata Weinberger, a III – Beata Miłosz-Ceryn (wszystkie z Polski).

6.

Wśród lekarzy grupy powyżej 70 r.ż. zwyciężył Piotr Kluzik (aktualnie instruktor narciarski), II miejsce zdobył Anton Blaschyk (obydwaj z Niemiec), a III pozycję – Grzegorz Opala (Polska). W grupie lekarzy (60-70 r.ż.) I miejsce zajął debiutant mistrzostw Andrzej Golec (Niemcy), który również uzyskał najlepszy łączny czas dwóch przejazdów.

Na drugim miejscu uplasował się Bronisław Orawiec (USA), a na trzecim – Lech Poloński (Polska). W grupie 50-60 lat I miejsce wywalczył Wojciech Sapok (Niemcy), II miejsce zajął Adam Rybicki (Szwajcaria), III – Bohdan Fugiel (Niemcy). W grupie poniżej 50 r.ż. I miejsce zdobył Jakub Kenig (Polska), II – Michał Malinowski (Niemcy), a III – Marian Kaczmarek (Polska).

7.

W klasyfikacji generalnej lekarzy z uwzględnieniem wieku wg przelicznika FIS I miejsce wywalczył Andrzej Golec (Niemcy), II miejsce zdobył szesnastokrotny zwycięzca Bronisław Orawiec (USA), a III – Piotr Kluzik (Niemcy). W konkurencji drużynowej I miejsce zdobyli Jakub Kenig i Lech Poloński (Polska), II miejsce – Andrzej Golec i Piotr Kluzik (Niemcy), a III – Bronisław Orawiec i Marek Rudnicki (USA).

W grupie rodzin i sympatyków wśród pań grupy starszej zwyciężyła Maria Kowollik (Niemcy) przed Iwoną Krempels i Jolantą Wagner (obydwie z Polski), natomiast w grupie młodszej I miejsce zdobyła Magdalena Krysiak (Polska). Wśród panów grupy starszej I miejsce zajął Bogdan Poloński, II – Zbigniew Sęk (obydwaj z Polski), a III – Dariusz Odyniec (Niemcy). W grupie młodszej I miejsce zajął Dariusz Poloński (Polska), II – Lars Lucas Lukoschek, a III – Julian Miłek (obydwaj z Niemiec).

8.

Uroczyste zakończenie Mistrzostw odbyło się w hotelu w Bad Gastein. Imprezę prowadził dr Bronisław Orawiec, który podsumowując program sportowy zimowiska, podkreślił korzystny wpływ sportu na zdrowie fizyczne i psychiczne uczestników.

Dr Orawiec gorąco podziękował organizacjom za wieloletni patronat nad Mistrzostwami, sponsorom za ufundowanie pięknych trofeów, a Komisji Sędziowskiej za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu zawodów. Uczestnikom Mistrzostw złożył gratulacje i życzenia dalszych sukcesów sportowych. Zapalonym kibicom podziękował za wspaniały doping, natomiast uczestnikom zimowiska za stworzenie serdecznej, rodzinnej atmosfery.

9.

Dr Ewa Maria Maciejewski wyrecytowała dwa wiersze, z których jeden pt. „Dla Bronka” był dedykowany organizatorowi dwudziestu mistrzostw dr. Bronisławowi Orawcowi. W drugim podkreśliła atmosferę pełną przyjemnych i zabawnych sytuacji w czasie zimowiska. W trakcie ceremonii wręczania trofeów głos zabrali: prof. Grzegorz Opala, prof. Marek Rudnicki, dr Zbigniew Kostecki, dr Bogdan Miłek, dr Jan Gniadek, dr Wacław Burkot oraz Wiesław Jabłoński.

Bardzo miłym akcentem było przekazanie pięknego kryształowego pucharu B. Orawcowi przez prezesa Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych prof. Marka Rudnickiego w imieniu fundatora dr. Jerzego Kękusia z wygrawerowaną dedykacją: „Od 20 lat zawody organizujesz i sam w nich triumfujesz. Tak trzymać. Przyjaciele. Bad Gastein Austria 2016”.

4.

Dyplomy, puchary, medale oraz nagrody i upominki zwycięzcom (trzy pierwsze miejsca w poszczególnych grupach) wręczali: dr Danuta Kostecka, dr Wacław Burkot, dr Jan Gniadek, dr Zbigniew Kostecki, dr Bogdan Miłek, prof. Grzegorz Opala, prof. Lech Poloński, prof. Marek Rudnicki oraz dr Bronisław Orawiec.

Wszyscy uczestnicy Mistrzostw otrzymali dyplomy. W sumie wręczono 30 medali, 50 pucharów oraz 125 dyplomów. Sponsorom oraz członkom Komisji Sędziowskiej organizator wręczył pamiątkowe medale, dyplomy oraz plakaty.

10.

Warto podkreślić, że piękne medale z sylwetką narciarza upamiętniające Jubileuszowe XX Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim zostały wyprodukowane specjalnie na Mistrzostwa w mennicy w Krakowie.

Więcej galerii zdjęć można zobaczyć tutaj.