Nowy uniwersytet medyczny nie łączy, a dzieli

Sejm zdecydował wczoraj o dodatkowym skierowaniu obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy do Komisji Zdrowia. Na poprzednim posiedzeniu posłowie skierowali projekt do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. 

Foto: freeimages.com

Za skierowaniem projektu ustawy do Komisji Zdrowia głosowało 424 posłów, 20 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Według obywatelskiego projektu ustawy, pod którym zebrano 160 tys. podpisów poparcia, Uniwersytet Medyczny im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy miałby powstać na bazie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Collegium Medicum powstało w 2004 r. w wyniku włączenia Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do UMK; na wniosek senatu AM.

Podczas debaty na poprzednim posiedzeniu Sejmu zwolennicy powstania samodzielnej uczelni medycznej w Bydgoszczy, podkreślali, że Collegium Medicum przez władze UMK jest traktowane w sposób drugorzędny.

Przekonywali, że akademie medyczne, które zostały przekształcone w uniwersytety medyczne rozwijają się znacznie lepiej.

Posłowie przeciwni podziałowi podnosili, że zdecydowanie przez Sejm o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy naruszałoby autonomię UMK, którego władze są przeciwne zmianom.

W dyskusji dominowali posłowie z województwa kujawsko-pomorskiego, a ich opinie były podzielone nie w zależności od przynależności klubowej, a od reprezentowanego okręgu wyborczego. Posłowie z okręgu bydgoskiego byli za utworzeniem uniwersytetu medycznego, a posłowie z okręgu toruńskiego – przeciw.

Wiceminister nauki i szkolnictwa Aleksander Bobko podczas debaty przed dwoma tygodniami proponował szukanie w tej sprawie kompromisu, chociaż zaznaczył, że przy rozpatrywaniu projektu ustawy należy brać pod uwagę zasadę autonomii uczelni.

Zaznaczył, że negatywne stanowiska w sprawie podziału UMK przedstawiły Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego jest kolejną sprawą dzielącą Bydgoszcz i Toruń, obok takich kwestii, jak m.in. podział środków unijnych przez samorząd województwa czy kształt przyszłej metropolii – razem czy osobno.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Avatar
    Dociekliwa
    Maj 02, 2016 - 03:22 PM

    Jaka jest roznica pomiedzy AM a UM?

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.